| Anca6991 a întrebat:

Cam care e diferenta intre Automatica si Caluculatoare(Politehnica) si Matematica-Informatica(Universitate), ambele din Bucuresti? Ce posibilitati iti ofera fiecare dupa terminare, cam cat de solicitante sunt comparativ, cat de pregatit trebuie sa fii cand intri, mentionez ca imi plac informatica si matematica, imi place partea lor analitica, modul in care functioneaza. Ce ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| Stefxn a răspuns:

De la facultatea de mate ajungi profesor si atat. Pentru programare e facultatea de info unde testul de admitere e destul de 'abstract'(complicat) si il poti da la mate sau info (asa e in Iasi) si de aici iesi programator lucrezi pe domenii de info... La AC iesi cu titlul de inginer pentru ca se axeaza mai mult pe hardware dar si programare dar testul de admitere la ei e grila, la fel lucrezi in IT. Acuma daca tot nu te-ai decis e vorba aia: "La una folosesti surubelnita(AC) si la una nu(info)". E important ce ti-ar placea mai mult, ambele au calitatile lor. Daca vrei profiluri mai vaste (gen mate de la care nu poti ajunge doar profesor) exista intotdeauna strainataturile happy

| Anca6991 explică (pentru Stefxn):

Nu, nu as putea fi profesor. Chestia e ca imi place partea de software, dar si pe harware cred ca ar putea sa-mi placa. Prima optiune ar fi Universitate, informatica, dar am inteles ca inveti programe in prostie si dupa nu iti mai folosesc(oricum cred ca se intampla mai peste tot). Problema e cu examenul care stiu cum e(am dat anul asta). Dupa esecul asta am inceput sa ma gandesc si sa ma razgandesc la AC, dar sunt in dubii. Am zis ca incerc la amandoua anul viitor si unde o fi sa intru asta e, daca intru. De ASE, cibernetica, ce crezi? Asta ar fi a treia optiune... laughing

| Dugalle a răspuns (pentru Stefxn):

Daca tu crezi ca la automatica o sa lucrez cu surubelnita, te cam inseli iar la mate-info nu iesi doar profesor.

| Stefxn a răspuns (pentru Dugalle):

Asa e, mai lucrezi si fara atunci cand umbli la cabluri tongue
Nu zic ca e ceva de rau Doamne fereste, ce e important de spus e ca e diferenta mare intre ce lucrezi pentru hardware si ce lucrezi pentru software.

| Stefxn a răspuns (pentru Anca6991):

Intr-adevar nu prea conteaza care sunt diferentele intre facultati asemanatoare atat de mult pe cat sa stii sa iti cauti un loc de munca in domeniu, sa stii sa te descurci de unul singur si lucruri din astea. Uitasem sa mentionez ca la AC, cat si la cibernetica dupa cum imi suna probabil vor fi si notiuni legate de fizica, o materie in care eu de exemplu am 0 cunostinte. Nu prea stiu cam ce se mananca la cibernetica, eu tot pe info si AC m-am axat la decizie.

| Anca6991 explică (pentru Stefxn):

Da stiu, am aceeasi problema cu fizica, imi place dar nu am invatat-o la timp. Sper ca in al 12-lea ceas sa iau decizia potrivita. Mersi!