| andaaaaa a întrebat:

Care este diferenta dintre postliceala si facultatea pentru asistente medicale?

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Facultatea de nursing este superioara scolii postliceale, vei fi platita un pic mai bine decat o asistenta care a terminat postliceala. Din punct de vedere al muncii insa, sa stii ca indiferent de studii, cele doua asistente vor presta ( la noi in tara) aceeasi munca, nu exista diferente.

| octavianpas a răspuns:

Daca faci postliceala ajungi asistenta medicala, daca termini facultatea ajungi medic.Asta este difernta.

| Manolache_Alexandra_1998 a răspuns (pentru octavianpas):

Nu i adevarat. In ambele cazuri devii asistenta medicala. Daca vrei sa devii medic trebuie sa faci facultatea de medicina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti asistenta cu postliceala vei avea un salariu maxim de incadrare de 1369 ron, daca faci facultate vei avea 1700 roni.Asta e valabil azi, peste cativa ani nu stiu.Probabil si in Romania, la un moment dat, se vor schimba lucrurile, dar in momentul asta, o asistenta cu facultate e platita extrem de bine, mult prea bine, adica depaseste orice dram de bun simt ( in comparatie cu salariul medicilor, evident )!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt oanaMA... Dupa 6 ani de facultate la medicina, mai urmeaza intre 3ani(medicina de familie) si 11ani(neurochirurgie), pentru a deveni medic specialist. Daca faci doar 6 ani dupa vechile legi fara rezidentiat erau facuti degeaba iar dupa noua lege ai drept sa profesezi ca asistent medical. happy iar diferenta dintre postliceala si facultate pentru asistente e ca si dif intre o facultate facuta la zi si una facuta la FR. Cea de la zi are prioritate(dar daca ai pile nu conteaza), iar postliceala nu se stie cat timp va mai fi recunoscuta in spitalele si clinicile de stat. La privat ii intereseaza ce sti sa faci nu ce diploma ai(postliceala sau facultate de asistente) happy

| oanaMA a răspuns:

Este vorba de durata->postliceala sanitara dureaza 3 ani, pe cand facultatea dureaza 4; in ambele cazuri devii ASISTENT MEDICAL...pentru a ajunge medic trebuie sa faci medicina cu o durata de 6 ani. happy