| Yufeny a întrebat:

Care este modalitatea de-a te angaja în presă? Stie cineva? Mie mi-ar plăcea să lucrez într-o redacție! Oare care este procedura?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai terminat Facultatea de litere sau Jurnalism si ai experienta in domeniu, poti sa mergi la concursuri de ocupare a postului, cand apare ceva la vreo agentie.

Urmareste online, rubrica de Mica Publicitate de la toate redactiile ziarelor si cand se iveste un post, trimite CV-ul.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am făcut un reportaj despre un eveniment ( o crimă) și m-am
prezentat la redacție.

| ReddY25 a răspuns:

Se cer studii superioare

| RxTx a răspuns:

Gândestete de doua ori daca vrei sa semnezi cu numele tau real sau daca vrei sa iri apara numele tau real ubdeva ca ziarist jurnalist reporter...

Sunt țări in care nu poti intra
Nu iti dau viza daca afla despre tine ca ai fost vreo data ziarist jurnalist reporter...
Doua exemple Giorgia si Azerbaidjan

| tonyc7 a răspuns:

In presa te poti angaja cu orice facultate, dovada ca majoritatea jurnalistilor au facultati dintre cele mai diverse.
Au ajuns mari in presa multi dintre cei care s-au angajat imediat dupa caderea comunismului, inceputul anilor 90, cand lumea era flamanda dupa o presa libera si cat mai diversa.
Acum nu stiu ce mare branza mai poti face daca te angajezi in presa pentru ca avem deja o presa excesiv de dezvoltata.

| RaduRobertRO a răspuns:

Depui CV sau te faci corespondent. Daca esti bun te angajeaza ei.

| RaduRobertRO a răspuns:

Am uitat sa zic: daca vrei probono poti inepe la https://banimarunti.ro/ sau la https://bucuresti.info.ro/ happy sunt prieten cu sefii de acolo!