| anonim_4396 a întrebat:

Care facultate o recomandați voi care fiind de viitor iar la final sa nu fii somer cu diploma dar sa fie fara matematica.multumesc

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Facultatea de Teologie.
Inca n-am auzit de vreun absolvent de teologie care sa nu-si fi gasit loc de munca sau sa ramana somer.winking

| gabicoo a răspuns:

Shkoala vetzii! Dacă o absolvi te descurci și fără matematică și fără lb. română!
Un pic de bătaie să știi!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Dacă vrei totuși să faci studii serioase mergi la Facultatea de maximă siguranță Rahova sau la Centrul de studii aprofundate Jilava!

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu în România! Pușcării li se zice!

| Lioana a răspuns:

Nu exista facultate care sa ofere garantia obtinerii unui loc de muncă. Important e sa faci ce-ti place pentru ca daca ai pasiune pentru munca pe care o prestezi te vei clasa printre cei mai buni si cu siguranță angajatorii te vor alege.

| AnastasiaK a răspuns:

Da-mi voie sa te șochez: nu conteaza facultatea, contează studentul.

| gabicoo a răspuns (pentru AnastasiaK):

Greșit! Dă-mi voie sa te șochez eu: plicul contează sau mai corect PCR-ul (Plicul, cunoștințele și relațiile).

Lica Gheorgiu - fata fostului dictator comunist Gheorghiu-Dej - se credea mare actriță. La presiunile tatălui i se făceau toate mofturile și era distribuită în filme. Unul din regizorii de atunci a fost întrebat de ce a distribuit-o în filmul său având în vedere faptul că e urâtă și nu are talent. Acesta a răspuns:"Nu e talentată! Dar e tare-n tată"

| AnastasiaK a răspuns (pentru gabicoo):

Te bagi si tu in seama ca sa ai pe cine contrazice. Era cu totul alt subiect, era vorba despre facultate, iar răspunsul meu se mentine: nu conteaza facultatea, conteaza studentul. Chiar si in exemplul (care mi se pare stupid de altfel) dat de tine, se aplica principiul asta: conta ea, ca era fiica cui trebuie, indiferent ce studii ar fi avut.

| gabicoo a răspuns (pentru AnastasiaK):

Bine!
Văd că nu ai înțeles nimic!
Nu are rost să polemizăm!
Să fii iubită!

| bornsinner a răspuns:

Un studiu despre piata fortei de munca in 2020 arata ca cele mai cautate pozitii de angajatori sunt in:

Informatica
Inginerie
Cibernetica
Contabilitate/Audit
Finante-Banci
Limbi Straine
Marketing
PR etc

Dupa cum iti vei da seama, primele 5 specializari contin predarea matematicii intr-o anumita masura si sunt legate mai mult de tehnologie (asta e viitorul, n-ai ce sa faci).

Totusi, finalizarea unei facultati cu o specializare cautata nu-ti garanteaza angajarea. Depinde si de tine, de abilitatile tale interpersonale, tehnice si ce tip de experienta detii in momentul cautarii unui job.

| Usagiii98 a răspuns:

Ceva in domeniul comunicarii, adica relatii publice sau publicitate. Majoritatea celor pe care ii cunosc si au terminat specializarile astea chiar lucreaza in domeniu.

Exista SNSPA si FJSC cu specializarile de publicitate si relatii publice, insa FJSC Nu recomand.

| DenisiaMihai a răspuns:

Eu zic UMFC (facultatea de medicina), da inveti sase ani, dar ai un salariu de 15.000 de lei pe luna cu tot cu garzi, doctori va fi nevoie intotdeauna, da vin robotzii, dar in situatie de urgenta tot mana umana e mai buna. Ti-o recomand pe cea de la Targu Mures. Nu conteaza nota la Bac, trebuie sa ai peste 6 oricum, conteaza cea de la admitere, de aia zic la Targu Mures fiindca dai doar bio nu si fizica sau chimie

| Eireann a răspuns (pentru DenisiaMihai):

Eu stiam ca e o carte din care inveti, se axeaza mult pe bio dar are si parti de biochimie, chiar si biofizica. Daca nu te impaci cu chimia e foarte greu la medicina, nu imposibil dar foarte mult de invat pe de rost. Eu ce fac acum ca medic pe nutritie si boli metabolice e peste 50% chimie pura, 20% medicina si 30% munca de convingere.