| mihaiirsss a întrebat:

Cat are salariul un polițist pe luna?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Ce salariu are un polițist de la Rutieră, în 2023.
Câștigă mai puțin decât un vânzător

Ofițerii debutanți, indiferent dacă activează în cadrul Brigăzii Rutiere sau în altă secție de Poliție, primesc un salariu de încadrare de 2.200 de lei, la care se adaugă 400 de lei pentru chirie pentru cei repartizați în localități diferite de cele de domiciliu."

vezi tot articolul aici:
https://www.antena3.ro/......94099.html

| mihai69 a răspuns:

Ce ar putea să facă un polițist pe lună?!? Nu e nimeni acolo!

| Simpatic a răspuns (pentru mihai69):

Pe principiul cartii Bărbații sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus de John Gray.

| Frank51 a răspuns:

La stat contează cât de priceput ești la pupat în c_r și pile. Dacă ești smecher în câțiva ani ajungi departe, nu doar în poliție ci în oricare departament al statului. Deci salariul diferăhappy

| Ciprian09 a răspuns (pentru Frank51):

Șmecheria înseamnă că pupi lumea în c#r?

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de functie, diurna, sporuri, si obiective indeplinite. Mai pe scurt. Nu sunt salarii fixe. Variaza foarte mult. Intr-o luna poti lua mai mult, in alta luna mai putin. Dupa acest criteriu se iau si cei de la armata, jandarmi, SIAS, etc.

| MistarGoGu a răspuns:

Depinde de studii * ( scoala de agenti ) sau ofițer *( Academia de Politie ) de gradul profesional *( functie ) de vechime in sistemul M.A.I... sunt multe variabile! Una E un agent de Politie debutant alta este un comisar sau chestor. Intervalul ar fi 4000 pana peste 12.000 Lei net adica bani in mana dupa ce se trag taxele!

| MistarGoGu a răspuns:

Cută pe Youtube " functii in Politia Romana " si vezi erarhia de la Agent la Chestor!