| anonim_4396 a întrebat:

Cat castiga un inginer mecanic (proiectant, fara experienta) in Romania?

16 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

1100-1600, poate pana in 2000 cu noroc. Sunt prost platiti la inceput si mai ales la noi.

Răspuns utilizator avertizat
| WaterDrop a răspuns (pentru renataa):

Banuiesc ca difera de la firma la firma si in functie de cat ceri si tu. Sunt firme care daca vad ca esti "infipt" si stii ce vrei, te baga la negociere si poate ajunge mai sus asa.Mai ales daca au nevoie urgent de personal.

Răspuns utilizator avertizat
| WaterDrop a răspuns (pentru renataa):

In IT sunt aceste sume pentru ca sunt enorm de multe locuri de munca si evolueaza permanent + riscurile de sanatate care le prezinta domeniul, cum ar fi probleme de vedere, probleme coloana, depresie, etc. Si da, IT`ul este un domeniu in care studiile sunt relative, cum ei doresc de la tine doar sa te pricepi la ceea ce faci.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru renataa):

E vrajeala aia cu 1700 euro net. Nu da nimeni in Romania in IT un asemenea salariu fara sa ai pic de experienta. Nimeni...

| WaterDrop a răspuns (pentru suntserios):

De fapt se poate. Am un amic care a terminat un curs, avea si alte cunostinte desigur, dar nu a mai profesat in domeniul IT. Si a gasit in Bucuresti la o firma de outsourcing ca programator C# pe un salariu de 8400 lei. Probabil este un caz rar, dar exista si asemenea noroc laughing

| suntserios a răspuns (pentru WaterDrop):

Vrajeala si asta. Nu are cum o firma sa plateasca atat pe cineva fara experienta. Efectiv nu are cum. In banii aia ia 3 programatori incepatori care sa munceasca ca maimutele sau unul care chiar are experienta.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru renataa):

Offf, ce va mai place la unii sa vorbiti... reformulez, ce nu va mai place la unii sa va corecteze cineva.

Sa o luam cu inceputul. Nu exista programator sef, ca programarea nu se face in fabrica. Exista team leader, exista programatori seniori, exista manageri.

Si daca e la firma lui atunci nu mai e angajat, e deja administrator / patron si nu are nicio legatura cu salariul ci cu profitul firmei.

Stiu prea bine salariile din programare, lucrez in domeniu de mai bine de 6 ani, majoritatea prietenilor mei lucreaza in programare, de la firme de apartament pana la multinationale.

Am facut si fac angajari, stiu ce salarii se dau si pe ce performante.

Faptul ca prietenul ala al tau te minte sau nu ai inteles tu situatia nu e vina mea...

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru renataa):

Asteptam cu drag poza de pe contract, nu ne zice si experienta lui insa.

PS. profit de 10 mil de euro si el a ramas cu doar 5000 euro. Si restul de 9 995 00 euro i-a dat la saraci? Loooool, hai ca macar daca scoti tampenii, gandeste-le un pic inainte.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru renataa):

Nici tu nu stii ce zici.

Ce spanacu masii de treaba are valoarea unui soft cu salariul unui angajat incepator?

Revino cand stii macar despre ce vorbesti.