| Anonim20000000 a întrebat:

Cat de greu este examenul de admitere pentru grefieri? Credeti ca au sanse sa intre si cei care au terminat Facultatea de Drept in centrele mai mici(ex Constanta)?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca grefier, trebuie sa cunosti nu numai dreptul, dar sa fii si ca o buna secretara (cunostinte bune de dactilografiere dupa dixtare, gramatica perfecta etc.).

| dannyel86 a răspuns:

Oricine invata mult o materie, are sanse sa fie admis acolo unde isi doreste. Doar pentru ca esti student la Cuza Iasi sau la o Facultate din Drept din Cluj, nu inseamna ca automat prinzi un post de grefier. De aceea se si dau concursuri de admitere, pentru ca toti sa aiba sanse egale la examene.
Studiaza din greu, pentru ca astfel de evaluari nu sunt deloc usoare! happy