Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2779943intrebari
Ultimele intrebari
StarShinerS
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
24 Oct
SATI 256.184AFISARI
135.333VIZITE
121.780V. UNICI
17 Februarie 2009
Anonim intreaba:

Ce acte imi trebuie la somaj?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    19 Februarie 2009 12:40
    elice a răspuns:

Acte necesare pentru inregistrarea unei persoane care indeplineste conditiile pentru acordarea indemnizatiei de somaj:
    1. Actul de identitate, in original si copie;
    2. Actele de studii si de calificare, in original si copie;
    3. Certificatul de nastere, in original si copie;
    4. Certificatul de casatorie, in original si copie;
    5. Adeverinta medicala, din care sa rezulte ca este apta de munca sau ca are eventuale restrictii medicale
    6. Actele eliberate de organele financiare teritoriale, din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indemnizatia de somaj
    7. Declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indemnizatia de somaj.

In afara actelor si documentelor enumerate mai sus care trebuiesc prezentate de toate categoriile de solicitanti de indemnizatie de somaj, cererea pentru acordarea indemnizatiei de somaj va fi insotita, dupa caz, si de:

A. In cazul persoanelor provenite din munca:

a) Carnetul de munca, in original si in copie, sau, in cazul in care nu s-a intocmit carnetul de munca, adeverinta eliberata de angajatori si vizata de inspectoratul teritorial de munca, din care sa rezulte perioadele in care s-a prestat activitatea, precum si data si motivul incetarii raporturilor de munca sau de serviciu de la ultimul angajator
    b) Copie de pe hotarirea definitiva de reintegrare in munca, atunci cind reintegrarea nu mai este posibila la unitatea la care persoana a fost incadrata anterior din cauza incetarii definitive a activitatii sau la unitatea care a preluat patrimoniul acesteia;
    c) Dovada din care sa rezulte ca reincadrarea in munca nu mai este posibila din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului, respectiv adeverinta de la unitatea care a preluat patrimoniul...

• 13 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 17 Februarie 2009 20:52
    rroxi44 a răspuns:
    Vezi ca am raspuns chiar eu amanuntit la aceasta intrebare pe TPU la adresa
    http://www.TPU.ro/afaceri-financiar/de-cateva-luni-am-terminat-concediul-de-crestere-a-copilului-si-imi-caut-un-loc-de-munca-firma-la-care.html
    Ai acolo toate informatiile necesare
  • 17 Februarie 2009 21:34
    cristian a răspuns:
    -diploma de studii(copie)
    -buletin sau carte de identitate(copie)
    -certificat de nastere(copie)
    -adeverinta de la circa financiara precum ca nu ai datorii sau alte surse de venit.
    -carte de munca daca ai in original si copie,
    -adeverinta de la medicul de familie.
    Ai inteles?

• 4 Martie 2012 22:45
    socaciudaniel a răspuns:
    Depinde de la caz la caz. Poti gasi mai multe detalii pe http://www.somaj.info
  • 2 Aprilie 2009 10:57
    Raspuns anonim:
    Ce acte imi trebuie la somaj
  • 5 Mai 2009 10:42
    Raspuns anonim:
    Ce acte imi trebuie la somaj?
  • 13 Mai 2009 18:43
    Raspuns anonim:
    Ce acte imi trabuie la somaj cand termin clasa 12
  • 20 Iulie 2009 09:58
    Raspuns anonim:
    Daca detii teren agricol 1020ha, si 500roni/anpoti avea somaj
  • 17 Septembrie 2009 12:14
    Raspuns anonim:
    Ce acte imi trebuiesc pentru somaj?
  • 29 Octombrie 2009 10:08
    Raspuns anonim:
    Am iesit din indemnizatie crestere copil pe perioada de 2 ani, iar nu pot lasa copilul singur ca la gradinita nu il primeste decat dupa 3 ani. ce acte imi trebuie si daca imi pot baga somajul. fostul loc de munca a fost firma mea, dar din motive financiare a fost suspendata societatea. va multumesc
  • 4 Martie 2010 09:08
    Raspuns anonim:
    Si daca nu am diploma/
  • 4 Martie 2010 21:26
    Raspuns anonim:
    Am si eu o intrebare. Daca am absolvit anul acesta o faultate, dar sunt studenta in anul 3 la o alta facultate. pot primi jumaj pe baza actelor de la facultatea terminata?
  • 16 Aprilie 2010 14:42
    Raspuns anonim:
    Adresa fortele de munca sector 2
  • 4 Octombrie 2010 08:49
    Raspuns anonim:
    Ms