| MIChan a întrebat:

Ce avantaje ai ca judecator?

4 răspunsuri:
| anyia a răspuns:

Salariul si pozitia sociala sunt singurele avantaje ale acestei meserii, pe langa cercul de cunoscuti sau ideea de putere. Nu e o meserie urata sau plictisitoare, insa urmarile unui verdict pot fi uneori neplacute. Mai concret, in cazul in care esti un judecator cinstit si nu accepti mita de la o anumita persoana pentru ca sentinta sa fie in favoarea acesteia, si daca respectiva persoana are cateva doage lipsa, amenintarile cu moartea, telefoanele la ore tarzii si cauciucurile sparte sunt la ordinea zilei. Ca sa fii judecator si ca sa profiti de pe urma acestui lucru, ori trebuie sa fii curva(sens figurat), ori trebuie sa fii foarte inteligent. Putini gasesc o cale de mijloc.

| MotanuJmekerit a răspuns:

Pai ca judecator u judeci tot u alegi dreptatea

| Mareacluj a răspuns:

Ca judecator imparti dreptatea, insa asta nu e un avantaj personat, intrucat tu solutionezi litigiile altora. Financiar, apropo de comentul lui Marry_Micutssa_1988, poti spune ca ai un trai decent, dar cine vrea avere nu are ce cauta in magistratura. Mai sunt si dreptul la decontarea chiriei daca nu ai tu, sotul locuinta in loc. unde lucrezi si mi se pare normal avand in vedere ca trebuie sa te duci acolo unde gasesti loc, drept la 3 calatorii dus/3 intors in tara gratuite (erau 6+6 pana recent). Insa, pentru.cei care cred ca tare multe avantaje ai ca jud., ar trebui sa stie ca cei mai multi jud. lucreaza 3-4 ore peste program, chiar in weekenduri vin la birou, asa ca reunta in mare parte la viata personala si au multe incompatibilitati si interdictii si o foarte mare responsabilitate.

| Marry_Micutsaa_1998 a răspuns:

In primul rand tii cu dreptatea
Iar primesti bani banosi... la aceasta meserie :* Succes