| AlexandraN21 a întrebat:

Ce este cardul de sanatate verde sau albastru? Si cum il pot obtine? Si daca lucrez in Bucuresti, dar eu sunt din judetul Ialomita, la ce casa de sanatate fac cererea?
Multumesc de raspunsuri!

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Acesta e cardul
https://cnas.ro/cardul-national-de-asigurari-de-sanatate/
Te duci la agenția din orașul tău(de reședință, nu unde muncești)care ar trebui sa se numească Casa Județeană de Asigurări de Sănătate cu aceste acte
1.Carte de identitate
2. Cardul de sanatate si plicul primit
3. Cerere eliberare card nou
4. Declaratie pe proprie raspundere (daca este necesar)
Și cam asta ar fi

| CodrutElian1990 a răspuns:

Hyperion7 e cam pe langa subiectul ridicat de tine. Nu a inteles ca tu nu ai card de sanatate si in acelasi timp confunda domiciliul cu resedinta (flotant).
Pentru cardul de sanatate trebui sa mergi la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate din judetul de domiciliu, nu de resedinta. Acolo iti vor da indicatiile necesare. Le poti obtine - indicatiile - si prin telefon.