| gdm10 a întrebat:

Ce este sintagma?

Răspuns Câştigător
| Georgianaax a răspuns:

O sintagma= mai multe cuvine adica o expresie
funda?

4 răspunsuri:
| Georgianaax a răspuns:

Fara rautate dar daca nu stie ce'i aia sintagma, de unde ati vrea sa stie de semantico-sintactică stabila sau de raporturi de subordonare happy

| Anonymus314 a răspuns:

SINTÁGMĂ, sintagme, s.f. Unitate semantico-sintactică stabilă, formată dintr-un grup de două sau mai multe cuvinte între care există raporturi de subordonare; p.ext. locuțiune; expresie. - Din fr. syntagme.

dyya a răspuns:
Constructii
de exemplu, ti se cere pe un text sa scoti sintagmele substantiv adejctiv specifice descrierii
geamuri fumurii
par de aur
fata frumoasa si altele
sursa:www.tpu.ro si www.archeus.ro

| JustSimple a răspuns:

SINTÁGMĂ, sintagme, s. f. Unitate semantico-sintactică stabilă, formată dintr-un grup de două sau mai multe cuvinte între care există raporturi de subordonare; p. ext. locuțiune; expresie. – Din fr. syntagme.

| InStYle a răspuns:

Unitate semantico-sintactică stabilă, formată dintr-un grup de două sau mai multe cuvinte între care există raporturi de subordonare; p.ext. locuțiune; expresie. - Din fr. syntagme.