| anonim a întrebat:

De unde vine sintagma"a-si da arama pe fata"?

Răspuns Câştigător
| Wtf9000 a răspuns:

A-si da arama pe fata - aceasta locutiune ne-a ramas din vremea banilor de aur si de argint. Falsificatorii de monede le faceau din arama si le acopereau cu un strat foarte subtire de metal pretios. Dupa un timp de intrebuintare, cand se rodea pojnita de aur sau argint, aparea de dedesubt arama banilor falsi.
Prin analogie, aceasta expresia se aplica persoanelor care, ca si monedele contrafacute de pe vremuri, isi dau deodata pe fata naravurile si intentiile rele ce stateau pana atunci ascunse sub un zambet prefacut sau sub vorbe poleite.
Doamne ce intrebari mai pui si tu. tongue

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Expresia vine din epoca feudala cand falsificatorii de bani poleiau monedele de arama cu aur, punandu-le in circulatie ca galbeni. Dupa o vreme aurul se tocea si aparea arama. Expresia inseamna astazi a-si arata adevarata fata. Mira

cami
| cami a răspuns:

Exista o sumedenie de dileme printre noi straight face
arama= cupru
cupru= metal de culoare rosiatica
Atunci cand te inrosesti puternic se spune ca ti-ai dat "arama pe fata". dar aceasta sintagma mai este folosita si pentru demascarea unei fapte urate.

regis
| regis a răspuns:

Probabil de la falsificarea monedelor de aur, cel mai la indemana inlocuitor fiind arama, care ulterior oxindand isi arata adevarata fata.

regis
| regis a răspuns:

@emil - beton completarea rolling on the floor

| anonim explică:

Grim, data viitoare am sa te intreb ce simti in momentul in care faci dragoste cu prietena si terminati in acelasi timp.big grinbig grintongue

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Vine de la "A spune adevarul"happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nea ramas din epoca feudala de cand falsificatorii de bani poleiau monedele de arama cu un strat subtire de aur