| lacaramioaralarisa a întrebat:

Ce inseamna voce de cap, pipt, vocea pozitionata in spatele nasului, sunt la un colegiu tehnic, am 16 ani, fata, si vreau sa cant dar nu stiu daca am voce ce sa fac, as vrea mai multe inf. despre muzica cantat cum trebuie mentionez am cautat si pe google dar nu prea gasesc, va multumesc

1 răspuns:
| Adriangrande a răspuns:

Buna!laughingCea de cap=rezonanta in zona capului(note foarte înalte
Cea de piept=rezonanta in zona pieptului(vocea de vorbire, o folosesc toți când vorbesc)
Cea din spatele nasului=rezonanta in zona nasului.
In primul rand trebuie sa aflii daca ai ureche muzicala.Cheamă pe cineva care știi sigur ca are ureche muzicala să-ți bata un ritm cu un creion in masa si tu sa trebuiască sa imiți corect ritmul lui.Sau chemi pe cineva să-ți cante 2-3 note la un instrument si să-ți spună ce nota a cantat. Apoi tu trebuie sa încerci sa canti aceleași note. Urechea muzicala înseamnă abilitatea de a simți muzica si sa recunosti notele pe care le auzi fara sa ti se spună ce note sunt.Mie crâsnicul mi-a spus ca am ureche muzicala(ciudat, nu?laughing. Intra șasea profesoara de muzica mi-a zis ca am putina voce si toți îmi spun ca eu cant bine.Eu cant ca o fata dar toți îmi spun a suna bine.Si îmi spun sincer, nu pentru ca suntem prieteni sau altele. Sper ca te-am putut ajutahee hee