| roon3y a întrebat:

Ce meserii sunt de viitor in situatia actuala a Romaniei si ce facultate din Bucuresti mi-ati recomanda?(nu vreau sa aud raspunsuri de genul:"fa ce iti place")Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Amelie_2576 a răspuns:

Informatica este de viitor si foarte bine platita, insa nu-i pentru toata lumea, adica nu oricine are capacitatea de a o intelege si a o practica. Nu-i un domeniu usor. Trebuie sa ai inclinatie, talent si sa te si pasioneze. Se studiaza la Universitatea Politehnica, Facultatea de Automatica si Calculatoare, dar si la Universitatea Bucuresti, Facultatea de Matematica si Informatica. Totusi, numai de la Politehnica iesi cu diploma de inginer, care-i cea mai agreata in domeniu. (La Universitatea Bucuresti, accentul se pune mai degraba pe matematica, decat pe informatica.)
In rest, se mai castiga bine si din contabilitate, audit (Facultatea de Contabilitate, ASE). Si medicina e un domeniu de viitor si bine platit, dar daca il practici in strainatate (ceea ce e realizabil intrucat cererea de specialisti e mare).
Trebuie sa tii cont si de propriile tale inclinatii intelectuale, altfel iti va fi greu sa pricepi un domeniu pentru care nu ai cat de cat o inclinatie.
Succes!

4 răspunsuri:
| Biencush a răspuns:

In domeniul informatic sunt cei mai straluciti si mai bine platiti oameni, dupa parerea mea. Daca te-ar atrage, poti alege si telecomunicatii.sau daca ai o latura artistica, alege regie, film, jurnalistica, ceva.Succes in alegerea ta!

| florinsandu a răspuns:

Management in turismul intern si international, eventual romano-americana

| roon3y explică:

@ Biencush-liceul de telecomunicatii il voi termina dar fara pile nu cred ca voi reusi sa am un salariu bun in domeniu.

| kitysh a răspuns:

Vino in echipa noastra. Acum visul tau se poate realiza prin construirea propriei afaceri. Daca te gandesti cu ce bani, afla ca aceasta se poate realiza cu o investitie minima. Da-ti o sansa, nu lasa norocul sa treaca pe langa tine! Pentru detalii si inscriere in afacere acceseaza http://www.ecaterinatudoreanu.ws. Pentru mai multe detalii scrie-mi pe kitysh18@gmail.com.