| Hannah06 a întrebat:

Ce parere aveti de facultatea de psihologie? Se gaseste usor job dupa?

6 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

As fi vrut sa dau la psihologie, dar nu se gasea in aria mea si nu puteam sa ma deplasez prea mult. Am discutat pe atunci si am observat ca nu este de viitor in Romania, oamenii au o perceptie diferita legata de psiholog in Romania, fata de cei din occident. Daca te duci la psiholog pentru ceilalti pari a fi nebun. Vei duce lipsa de pacienti si vei muri de foame cu diploma in mana, cam la fel ca si la celelalte facultati pe care le faciwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultate facuta mai mult pentru diploma, sa zici ca ai studii superioare. Nu se gaseste usor un loc de munca in domeniu. Cel mai probabil vei lucra in HR mai ales daca esti fata. Stiu multe persoane absolvente de psihologie sau sociologie si lucreaza pe unde pot. In nici un caz in domeniu. E greu sa-ti deschizi un cabinet propriu. Costa mult chiria plus ca trebuie sa ai experienta, sa stii ce faci cu clientii.
Parerea mea e sa-ti gasesti un domeniu serios, nu doar pentru diploma ca aia nu te incalzeste cu nimic cand nu lucrezi in domeniu si mai iei salariul minim pe economie ca unul cu 12 clase.

| Clarity a răspuns:

Gandeste-te daca vrei sa continui in acel domeniu, daca vrei sa devi psiholog si sa ai un loc de munca bun iti recomand sa iti faci si doctoratul. In strainatate nu poti face prea multe daca nu ai doctoratul, facultatea ii doar inceputul. Gandeste-te cat de mult poti sa studiezi intr-o cariera, cu cat mai mult poti cu atat mai sus ajungi. Orice job in greu de gasit, sunt prea multi oameni, studenti ca sa fie job pentru toti in tot ce vor. Niciodata in facultate nu o sa iti spuna, vezi ca nu ai job dupa ce termini, iti spun sa incepi sa cauti in domeniul tau si in altele.
Asa merge treaba, singurul lucru bun ii ca o sa stii mai multe si o sa ai o sansa in plus.
Sper sa te ajute.

| Jackpot2 a răspuns:

Este o facultate bună pentru ca poți sa te cunoști pe tine și poți sa cunoști pe cei din juri. Poți ajunge Profesor de științe socio umane sa îți deschizi cabinet de psihologie sau poți lucra și în străinătate! fundita?

| Jackpot2 a răspuns:

Da se găsește destul de ușor job. Nu trebuie sa fie asta un criteriu de a alege facultatea. O alegi pentru ca studiezi obiecte ce îți stârnesc interesul

| lalaura94 a răspuns:

Citeste pe internet ca sunt destule raspunsuri. In principiu sunt 3 lucruri pe care trebuie sa le ai in vedere:

- e multa mafie la varf in psihologie
- ca sa-ti gasesti de lucru e nevoie de multi ani de pregatire DUPA ce termini cei 3 ani de facultate, voluntariat, si asa mai departe.
- se plateste prost la noi aici pe colonie.

Daca vrei psihologie cel mai bine ar fi sa dai la un stat in afara, recomandat de la Germania in sus, acolo prin pen Scandinava. Ori asta, ori sa pleci acolo dupa ce termini facultatea, dar prima varianta e mai eficienta.