| Cici4Mici a întrebat:

Ce parere aveti de Facultatea de Psihologie? Ce se studiaza acolo?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Psihologii sunt medici pentru suflet. Bineinteles ca la facultatea de psihologie se studiaza mai multe tipuri de psihologie si alte materii ajutatoare.

Materii anul I:
Introducere în Psihologie, Psihologie Experimentală, Introducere în Neuroştiinţe, Genetica, Genetica Comportamentului Uman, Etica aplicata, Informatica aplicata in psihologie, Logica, Sociologie, Limba Engleza, Limba franceză.
Istoria Psihologiei, Psihologie Cognitivă, Psihologie animala, Fundamentele pedagogiei, Dezvoltarea competentelor socio-emotionale la adultii tineri, Neuroștiințe Cognitive Aplicate, Antropologie culturala, Scriere academica.

Materii Anul II
Teoria și Metodologia Instruirii și Evaluării, Psihologie Socială, Psihologie Judiciară, Psihologia Dezvoltării, Psihologia Personalităţii, Psihiatrie, Psihodiagnostic, Psihopedagogia Deficienţilor Mintali, Introducere in cercetarea calitativa
Psihologia Familiei, Psihologia Dezvoltării, Psihologia Sănătăţii, Psihologie Evoluţionistă, Activități de optimizare a dezvoltarii pe baza psihologiei copilului,
Psihodiagnostic, Psihologia Religiei, Psihologia Sportului, Psihologia copilului in context judiciar, Didactica Specialităţii, Psihobiologia sexualitatii

Materii Anul III
Psihologia Muncii, Psihologie Organizaţională, Psihologie Școlară, Didactica Predării Psihologiei, Logopedie, Psihologie Clinică şi Psihoterapie, Psihodiagnostic Clinic şi Intervenţii la Copii, Profile Atipice de Dezvoltare, Psihosomatica, Modificări Cognitiv-Comportamentale, PRACTICĂ
Psihocriminalistică, Managementul clasei, Consiliere Scolară şi Orientare în Carieră, Metode cantitative de cercetare şi analiza datelor

| Cici4Mici explică (pentru Lioana):

Va multumesc mult!

| Lioana a răspuns (pentru Cici4Mici):

Cu placere.

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Se studiaza psihologia bineinteles, banuiesc ca te-ai documentat pe internet cat de putin, dar parerea mea este ca nu e o facultate atat de buna, poate doar daca vrei sa iti deschizi propriul cabinet de psihologie sau daca vrei sa te faci profesor de psihologie (doar ca numarul de ore la liceu este infim, iar salariul pe masura).