| TheBlueButterfly a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de drept? Este o facultate de viitor, e dificila? Mi-ati recomanda-o? Este cineva pe acest site care a facut-o?

4 răspunsuri:
| drbear a răspuns:

Facultatea de drept este usoara sau grea in functie de unde o faci. Este foarte usor pentru orice universitate,de stat sau privata sa aiba si o facultate de drept. Practic nu ai nevoie de nimic altceva decat de o sala si un profesor (spre deosebire de medicina unde dotarile trebuie sa fie extrem de multe,sau arhitectura,politehnica,etc). Din aceasta cauza,faptul ca sunt probabil cele mai multe facultati din Romania,trebuie sa iti alegi cu grija facultatea de drept pe care doresti sa o urmezi.
Ti-as propune,fara ezitare,daca vrei sa ramai cu ceva din aceasta facultate sa urmezi cursurile unei facultati de drept de stat, cu traditie.

Teoretic, urmand cursurile facultatii de drept vei putea ajunge :
1) Jurist -adica sa lucrezi pentru o companie si sa studiezi legile cu care ea ar putea interactiona, sa ii sfatuiesti in privinta activitatilor pe care le intreprind din punct de vedere juridic, sa intocmesti formularele de contract si sa mediezi contractele.
2) avocat
3) notar pulbic
4) Judecator, procuror, grefier...majoritatea job-urilor ce necesita pregatire universitara ce se pot gasi intr-un tribunal.

Cum numarul judecatorilor,procurorilor si al notarilor este oarecum fix,este destul de greu si scump sa intri pe un astfel de post.
Deci cel mai plauzibil poti ajunge jurist sau avocat. Avocat,iarasi e destul de dificil pentru ca ai nevoie de stagiatura, si trebuie sa te afiliezi unui barou. Deasemenea concurenta este destul de acerba.

Te-as sfatui insa sa te gandesti si la alte facultati, cu dreptul a fost o moda prin anii 2000-2005, si au facut milioane de oameni facultatea asta!

| 12AA a răspuns:

Iti dai seama ca e dificil...e mult de invatat.dar daca vrei e buna ...sti fara efort nu reusesti nimic,
daca vrei s ate ti de invatat succes

| ElementX a răspuns:

E plin de "drepti" in ziua de azi. laughing

| junkistul a răspuns:

CeAU AM O MATUSA CARE A TERMINAT FACULTATEA LA DREPT si acum toti tarani dau nu e prea greu dar ai mult de invatat si chiar ti-as recomandao pentru ca daca iesi avocata castigi o gramada de bani e banoasa meseria asta bafta funda?