| SetYourselfFree a întrebat:

Ce părere aveți despre specializarea pipp(pedagogia invatamantului primar si prescolar)? Am auzit ca poti fi educatoare doar prin absolvirea unui liceu pedagogic fara a te mai complica cu o facultate.

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

De fapt, a fost o afacere cu aceste "facultăți" și o inginerie financiară de a crește salariul.
Pe vremuri era de ajuns liceul pedagogic, ulterior mai existau "cercuri" și cursuri de pregătire.

Răspuns utilizator avertizat
| EusuntAnonima2 a răspuns:

Bună!
Si eu sunt la un liceu pedagogic.
Da, se poate.
După ce dai titularizarea, in urmatorul an școlar poti ocupa un post la o grădiniță sau școală primară, dar în acelasi timp poti face si o facultate (fie de psihologie, care te ar ajuta și mai mult), fie ce vrei tu. Vei avea salariul tău, vei performa, și in același timp, faci și facultate. Asta, daca vrei.
Bineînțeles că va fi greu să te ocupi cu ambele, dar cu ambitie și voință vei reuși. Visurile nu sunt imposibile.
Dacă mai ai alte întrebări, îți mai pot da detalii și în privat.