| Jacqueline30 a întrebat:

Buna ziua

Locuiesc si muncesc in Germania de 9 ani de zile.
In Romania doresc sa urmez cursurile unei facultati ID sau IFR, specializarea " Pedagogia Invatamantului primar si prescolar " pentru a deveni educatoare la gradinita.
Doresc cursurile la ID sau IFR deoarece nu pot veni in tara.
La ID sau IFR se pot face cursuri online?

La ce facultate nu este necesara prezenta la cursuri, seminarii si nu este Conditie de intrat in examene?

Exista vreo facultate unde practica de specialitate la PIPP o poti face si in strainatate, de ex in Germania?

Doresc o facultate din tara, specializarea PIPP, ID sau IFR ( nu stiu exact care este diferenta intre ele ), unde sa nu fie necesara prezenta fizica la seminarii, cursuri.
Online pot sa fiu prezenta.

Va multumesc pentru rasp!

Andreea

2 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Warum machst du nicht in Deutschland? Wäre viel besser.

| VoidEternal a răspuns:

ID ul înseamnă învățământ la distanță și e cel cu prezenta cea mai redusă. Dar tot trebuie sa te prezinți la examene și cred că minimum de 2 ori pe semestru. Aici depinde și de politica interna a universității.
IFR-ul este învățământ fara frecvență dar trebuie sa fii in fiecare weekend la seminare, lucrări practice, etc. Ești scutită doar de prezenta la cursuri. Examenele sunt la fel, licențele sunt la fel cu cele de la zi.