| vickydoviggr a întrebat:

Ce profesie pot alege daca nu sunt buna la engleza?
Dar imi place chimia, istoria, româna (nu vreau la medicina pentru ca biologia nu o stiu bine si sunt la uman).
M-am gandit de politist, jurist sau avocat dar vreau sa imi gasesc de lucru cu aceasta profesie.
Vreau o profesie cu care sa pot lucra multi ani.
Ajutaţi-mă vă rog!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La facultate ti se cere limba engleza obligatoriu!
Apoi, nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, asta fiind problema ta ca dupa terminarea facultatii si sustinerea licentei sa aplcii de zeci si sute de joburi si sa-ti gasesti singur ceva de unca.

Mai bine te axezi pe o scoala postliceala, dupa terminarea liceului, unde nu se cere engleza, dar de unde iesi cu o meserie si poti sa-ti gaseti de lucru cu usurinta.

| sierra1 a răspuns:

Incearcă scafandru - e de mare viitor, că tot vine incălzirea globală!

| Hyperion7 a răspuns:

Poți merge pe avocat, deși e greu,merita efortul!
Dar chiar și așa,ai foarte multe oportunități!
Poți fi profesor de chimie șamd.
Dar poți încerca și ceva ce simți că te atrage
Daca vrei polițist, încearcă! Daca vrei avocat, încearcă!
Încearcă, până la urmă o viață ai, dar asta nu înseamnă că te poți rezuma numai la o singura meserie, nu-ți sta rău în cv daca ai mai multe specializări o sa ai mai multe șanse și oportunități în a te angaja sau îți poți face tu un cabinet de avocatura, poți să folosești ceea ce știi oferind meditații.Si așa te legi de multe oportunități și vezi ce merge și ce nu!
Multa bafta!