| ElisaLisa a întrebat:

Ce profil faci la liceu ca sa devii psiholog infantil?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Nu conteaza, trebuie sa faci facultatea de psihologie si apoi eventual master sau formare de specialitate, iar facultatea o poti face indiferent de profilul liceului. Ti-as recomanda totusi la liceu stiintele naturii, sa faci biologie mai multa pentru a sti ce se afla in spatele psihologiei copilului, sa ii intelegi dezvoltarea din toate punctele de vedere. Este foarte important si te poate ajuta mai tarziu. Sau sa faci profil de stiinte sociale, care te pregateste poate mai degraba pentru facultatea de psihologie (totusi nu cred ca are mare legatura cu specializarea pe psihologia copilului). Oricum, asa ca idee, profilul din liceu nu te conditioneaza ca nimic. Mult succes!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aproape nu conteaza profilul liceului ci diploma de bacalaureat, reusita la admiterea in facultate si licenta.
Mai bine ar fi un liceu cu profil de stiinte ale naturii.

| BiuL a răspuns:

Stiinte sociale si apoi facultatea de psihologie

| neutrino a răspuns:

Nu poti deveni psiholog numai cu liceul, fara sa termini o facultate de profil.

| Lynna a răspuns:

Buna. Daca vrei sa devi psiholog, trebiuie sa urmezi stiinte sociale ( si filologie, dar acolo faci 2 ore, iar la sociale faci 3 si dai si teza). Apoi urmezi Facultatea de Psihologie.
Bafta!

| zaratu a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de psihologie