| Anon1mous a întrebat:

Ce salariu are un soldat voluntar?
Cum o duce soldatul in armata in zilele noastre?
Se merita sa te inrolezi?

3 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Nu stiu exact dar ce mi-as spus un sergent era ca in urma cu vreo-4-5 ani la inrolare primesti salarul minim si iti este oferita cazare si mancarea gratis(cel putin cateva mese, nu tot ce vrei tu) sau in fine ceva asemanator ca mancarea daca vrei mai mult de 2 mese pe zi platesti si ramai cu bani aproximativ cat salariul minim

| Anon1mous explică (pentru DimLight):

Am inteles ca salariu + solda de hrana ajungea pe la 1100-1200 lei pe luna dar am auzit ca s-au marit soldele de la 1 ianuarie 2014.

| Jameson a răspuns:

Din cate am retinut dintr-o discutie de genul acesta, iei jumate din suma pe care o ia un soldat inrolat permanent. In curand vor veni organizatii private de aparare si in Romania si s-ar putea sa fie un castig mai mare. Dar eu zic ca nu se merita. Incearca sa scrii pe google: castiguri soldat inrolat voluntar si vei avea un forum unde sunt parerile unora au date mai exacte.