| anonim_4396 a întrebat:

Ce studii trebuie sa ai pentru a ajunge criminolog?

11 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Academia de Politie, sau Facultatea de Drept, sectia criminalistica.Bafta multa.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună seara!
În primul rând trebuie să faci diferența intre criminolog, care este specialistul in criminologie (știința care studiază starea, dinamica și cauzele criminalității precum și metodele de prevenire ale acesteia, și criminalist care este specialistul în criminalistică (stiința ce se ocupă de prelevarea, conservarea urmelor de la locul faptei, studierea audierea martorilor și altele și care este ajutată de o serie largă de științe precum informatica, medicina, chimia, fizica, matematica etc).
Cu alte cuvinte atenție, criminologul de ocupa de doctrină, criminalistul de lucruri practice...Pentru aceasta îți trebuie cunoștințe solide, mai ales în domeniile drept și medicină legalăș nu exclud nici studii în orice alte domenii care sunt compatibile cu cele două.
Mari succese

| machupicchu a răspuns:

Facultatea de stiinte juridice si administrative, dupa care sa fii acceptat in cadrul politiei... sau dupa facultate: masterul in criminologie si atunci ...esti sigur acceptat...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Poate expert criminalist. La noi nu se folosește acest termen de criminolog!
Trebuie să faci Facultatea de Drept sau Academia de Poliție Alexandru Ioan Cuza din București și faci un master pe criminalistică.
La locul de muncă trebuie să lucrezi la Serviciul Criminalistică. Pe perioada profesării poți face diferite cursuri de specilizare în criminalistică și de aici poți deveni expert sau criminolog (așa cum spui tu).
Mai sunt și procurori criminaliști.
Este o meserie foarte minuțioasă care solicită perspicacitate, interpretare, tenacitate, perseverență, etc.
Mult succes în tainele și descoperirile pe care le oferă criminalistica.
Pa, pa.

Alte răspunsuri
| Spirios a răspuns:

Salut,
La Facultatea de Drept se studiaza atat criminologia, in anul II de facultate, cat si criminalistica, in anul IV de facultate. Cred ca cel mai adecvate sunt studiile de drept, dupa care o specializare in strainatate, in Italia sau SUA unde sunt cele mai renumite scoli, ar aduce un plus de valoare diplomei de licenta. Problema nu este a studiilor ci a contributiilor pe care le poate aduce un criminolog la cunoasterea mai precisa a fenomenului infractional.

Stiintele adicente si complementare sunt : in primul rand filosofia, apoi sociologia, antropologia, medicina legala, dar si cele strict de specialitate: penologia, istoria dreptului penal. Pot sa mai adaug ca s-au format in timp scoli si curente in criminologie si este bine sa cititi macar un manual de criminologie petru a va face o idee clara.

Alte răspunsuri