| papushikroz a întrebat:

Cei care sunteti inca la scoala, liceu, facultate ce meserie ati dori sa aveti?

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Aceiasi pe care cu drag am ales-o si nu m-a deceptionat nicicand, doar ca mereu aveam de munca atunci cand ceilalti stateau acasa sambata sau duminica. De ar fi sa am de ales din nou, tot asta sa face-o caci m-a inobilat, m-a facut sa vad frumosul in viata si mi-a adus cele mai mari satisfactii, prin edificiile ce ma reprezinta. Pentru orice meserie, trebuie sa ai vocatie, sa ai anumite inclinatii si sa i te daruiesti mereu, sacrificandu-ti familia, copiii. Dar totul se face cu multa dragoste si din dragoste.

18 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Vezi tu, intrebarea ta este deosebita, in sensul ca te referi la meserie adevarata, la lucru si nu la studiu, cel putin asa am inteles eu.
Nu degeaba se spune ca "meseria este bratara de aur", nu ti-o poate lua nimeni ci doar o poti transmite tu altcuiva.
Mie mi-a placut dintotdeauna sa fiu profesor/este o meserie/sa formezi sau sa desavarsesti caractere, ce este mai frumos sa vezi ca din metodele de educatie aplicate de tine se naste un vlastar care maine va conduce la randul lui destinele oamenilor, sau va fi chiar conducatorul meu...deci am fost profesor bun.

| xibalba a răspuns:

Ceva care sa imi placa si sa imi aduca si un salariu bun. Programator as vrea, sau oricum... ceva in domeniu IT.

| arysa a răspuns:

Profesor universitar mi-ar placea sa ajung desi e destul de greu.

| Delisha a răspuns:

Nu sunt inca sigura de meseria pe care as vrea sa o urmez, dar stiu ce facultate voi alege:dreptul.

medicina va ramane visul meu cel mai mare:medic pediatru.insa m-am trezit prea trz si cum acum sunt a12a la uman, nu am sanse sa intru la medicina...

dar tu?

| Orannginna a răspuns:

Mi'ar placea mult sa lucrez in aeroport (la sol), sa port uniforma. Sau ghid.

| viki a răspuns:

Mie mi-ar place psiholog sau actor.straight face Poate ca o sa am alta meserie, nu se stie. Dar asta mi-ar placea.happy

| Georgiana2905 a răspuns:

De mica am acelasi vis si niciodata - imi doresc sa ajung profesor in cadrul unei universitati sau a unui liceu. Acum sunt pe drumul pe care am decis sa il umrmez. Nu in mult timp voi ajunge sa profesez. Tine-ti-mi pumni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, mai am un an de liceu, deci nu prea mult timp de gandire sad

La facultate, ma gandeam sa merg la Resurse Umane... dar nu-s sigura inca. E destul de greu sa alegi, exista riscul sa faci o alegere gresita si apoi sa te chinui zi de zi cu o meserie ce nu ti se potriveste.Acuma fac teste psiho, sa vad cam spre ce m-as putea orienta.Sunt chiar de un real folos, ti le recomand si tie, iti afli calitatile si defectele, plus alte chestii, de exemplu daca ai calitati organizatorice, daca faci fata stresului, daca ai spirit de echipa, daca stii sa te faci inteles...sunt foarte interesante.Si vorbesti cu psihologul, sa-ti interpreteze rezultatele, iti mai da si niste sfaturi utile.Mai e si testul acela cu arborele, te pune sa desenezi un copac si apoi, iti spune lucruri despre tine, pe care poate nici nu le stiai.

Despre meseria dorita...pai una care sa-mi permita sa ma dezvolt ca om si ca profesionist, sa am contact cu oamenii, eventual sa si calatoresc.Nu imi surade ideea sa stau cateva ore pe zi inchisa intr-un birou, doar semnand pe hartoage sad nu-i de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce meserie vreau sa am, dar un lucru stiu sigur:vreau sa fie ceva care sa-mi placa si la care sa ma pricep. Si tocmai asta e problema nu stiu la ce ma pricep sad. Sper doar ca in cele din urma sa reusesc sa imi dau seama ce vreau sa fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... mi-am dorit o meserie in care sa am oaresce responsabilitate, sa castig bani multi si sa ajut oamenii
; aaa si bineinteles sa fiu propriul meu sef; drept urmare sunt la stomatologie! cred ca e o meserie buna dar trebuie sa iti sacrifici muuuuuulte nopti, multi neuroni si sa ai o rabdare incredibila! succes

| Cleona a răspuns:

Biolog marim, profesor la universitate, pictor, muzician...

| yoannah a răspuns:

Mi-as dori actrita, cantareata... in domeniul showbiz-ului oricumhappy

| AnonimaDoarTaci a răspuns:

Actrita, dar totul depinde de persoana ta. Dupa mine nimeni nu imi poate spune ce vreau sa devin dar poate sa-mi dea un sfat pe baza caruiia decid ce fac.Deci oricum eu sunt inca la scoala mai am mult timp (desi sunt nerabdatoare).

| Angel of darkness a răspuns:

Farmacista, Medic, Politista laughing) inca ma mai gandesc happy, Nu am terminat scoala generala inca big grin

| ade_7333 a răspuns:

Eu practic Street-Dance de la 9 ani, ...acum am 14! trebuie sa recunosc ca e foarte greu dar frumos! nu-mi doresc decat sa ajung mult mai sus de cat sunt acum... legat de Street :X

| lara7 a răspuns:

Designer vestimentar, de interior... tinand cont ca sunt la un liceu d arte...arhitect...sau? nu stiu cand eram mica ma hotaram foarte usor... dar acum imi este tare greu... u?

| Claudia_3811 a răspuns:

Acuma intru in clasa a 9 a la mate-info! si as vrea sa am o meserie in domeniuhappy ori cu calculatoarele ori sa trec la administrarea afacerilorhappy

| lexy_3694 a răspuns:

Farmaciutica sau medicina, dar inca n-am terinat scoala si mai am de gindit...