| unprietenaproape a întrebat:

Cei care termina facultatea de drept la frecventa redusa, se pot inscrie la inm?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se pot inscrie pentru examenul de admitere, daca au diploma de licenta.

| CataC a răspuns:

Buna
Presupunand ca ai licenta luata la o acultate acreditata, indiferent de frecventa, ai aceleasi drepturi ca orice alt absolvent de drept.
In alta ordine de idei, la inm nu te inscrii, admiterea se face pe baza de concurs si are un grad ridicat de dificultate.
Succes!

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru CataC):

Probabil s-a referit dacă "înscrierea la examen" îi este condiţionată.

Oricum, ceea ce trebuie să ştii, e că deşi grilă, este un examen foarte greu, m-aş hazarda să zic că în întregimea lui (căci tot procesul nu conţine doar proba de cunoştiinţe juridice) examenul la inm este probabil printre cele mai grele examene din ţară la ora actuală, atât din punctul de vedere al gradului ridicat de dificultate, cât şi al întinderii (cam o lună de zile, cu diverse etape), cât şi al participării (peste 3000 an de an, pentru 200 de locuri).

Dacă te hotăreşti să dai un asemenea examen, bagă tare, şi mult succes!

| ElenaSA a răspuns:

Http://www.csm1909.ro/csm/linkuri/25_06_2013__56460_ro.pdf
Aici aici fisa de inscriere cu datele personale. Nu este specificat ca nu ai voie sa dai concurs daca ai facut un anumit tip de studii. Important este ca facultatea si tipul de studii absolvite sa fie acreditate.