| sGlx a întrebat:

Cine se ocupa de investigarea crimelor in Romania in afara de politie? Americanii au FBI, care este peste politie. Noi pe cine avem?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La fiecare IJP exista un serviciu de omoruri si acestia fac urmarirea penala sub supravegherea unui procuror.
Si FBI nu se ocupa cu toate crimele, doar cu criminalii in serie si alte cateva infractiuni la nivel federal (de ex.rapiri), in rest politia locala face cercetarea in caz de crime. FBI mai are atributii de contraspionaj, similar SRI de la noi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

FBI nu este peste poliție. Este poliția federală.