| 4827 a întrebat:

Credeti ca peste 4-5 ani va exista in Romania o Facultate de Astronomie?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Observatorul astronomic din Bucuresti organizeaza cursuri de astronomie pentru public, poti sa vezi aici http://www.astro-urseanu.ro/cursul_de_astronomie.html In plus, astronomia este o materie care se si studiaza pe la unele facultati deja (la geodezie de exemplu, la Facultatea de Matematica si Informatica din cadrul Universitatii din Bucuresti, si pe la fac. de fizica). La Cluj, la Observatorul astronomic de acolo, in colaborare cu Universitatea Babes-Bolyai se organizeaza cursuri de astronomie pentru studentii de la anumite facultati (mate, fizica etc) http://www.ubbcluj.ro/ro/structura/sport/observator.html. Deci in lipsa unei astfel de facultati poti sa faci niste cursuri la observator si eventual sa te gandesti s amergi la una din facultatile care au si astfel de curs. Nu cred sa se infiinteze o astfel de facultate pentru ca, pe de o parte, nu au ce sa faca cu prea multi astronomi si, pe de alta parte, probabil ca nu ar fi profitabil pentru cei care ar infiinta o astfel de facultate. Cine stie, poate s-o infiintezi tu, cand o sa fii mare :) Succes!

| AndyCMA a răspuns:

Prea pretentios/oasa esti.
Nu cred poate in zeci da.