| anonim_4396 a întrebat:

Nu ştiţi daca există in România facultate de astronomie? Dar doar de astronomie. nu mate/fizică unde se fac cursuri de astrofizică. In străinătate ştiu că e. Dar in România?

Răspuns Câştigător
| liviu890 a răspuns:

Tu vrei sa devii inginer! Nu ai sa vezi inginer care sa nu stie matematica si fizica. Nu stiu ce facultati dubioase de astronomie ai vazut tu unde sa nu se faca matematica. Presupun ca acolo te invata sa calculezi traiectoria unde sonde spatiale care trece prin campuri gravitationale, presupun doar. Daca presupunerea mea e corecta inseamna ca o sa faci foarte foarte multa matemtica si fizica. Aaaaa daca vrei sa inveti doar chestii interesante legate de planete, nu iti trebuie facultate, poti sa deschizi discovery chanel si gata. AI spus ca nu vrei sa faci mate/fizica, dar vrei sa faci cursuri de astrofizica. Pana si numele "astrofizica" sugereaza ca o sa faci fizica.

| Anilesse a răspuns (pentru liviu890):

Visele mele sunt spulberate

| liviu890 a răspuns (pentru Anilesse):

Deci nu exista facultate unde sa se vorbeasca DOAR despre ce au descoperit altii. Tu vrei sa devii inginera, corect? Pai atunci evident ca o sa inveti multa multa matematica si fizica. Daca vrei doar sa vezi ce au descoperit altii te uiti pe discovery si gata.

Daca chiar vrei si chiar iti place, apuca-te si invata matematica!