| Dianne18 a întrebat:

Credeti ca un student se poate intretine dand meditatii (adica sa-si plateasca cazarea, transportul de la camin pana la facultate, masa si alte cheltuieli)?

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu cred! ---pretul meditatiilor precum si cererea pentru meditatii sunt in scadere, reflectand efectul crizei.Mai mult, costurile de intretinere depasesc un eventual venit din meditatii--- este si motivul pentru care, cei care practica "meseria", considera venitul din meditatii ca un venit suplimentar, adaugat venitului de baza.
Alte argumente:
*cererea pentru meditatii se limiteaza la matematica, limba romana si limbi straine---pentru alte discipline cererea este zero sau aproape!
* cel mai mare pret/sedinta este pentru matematica(50-60 lei) si numai daca meditatorul este profesor cu experienta, doctorand, absolvent fac.de matematicaPentru alte discipline (istorie, geografie, biologie), mai putin solicitate, pretul scade drastic in raport cu munca depusa (la 20 lei/sedinta!)
*pe piata meditatiilor, functioneaza eficient recomandarea verbala, din "gura in gura"--- un anunt de oferta( in presa sau online)are sanse reduse de succes.

| Dianne18 explică (pentru alessia5158):

Multumesc foarte mult pentru aceste informatii, imi sunt foarte utile, insa pornind de la datele pe care le dai tu, eu cred ca intr-adevar as putea sa imi suplimentez venitul considerabil.

| alessia5158 a răspuns (pentru Dianne18):

La multi ani si mult noroc de acum inainte!

| Dianne18 explică (pentru alessia5158):

Iti multumesc mult de tot! Iti doresc asemenea si tie! La Multi Ani!

| BiuL a răspuns:

Sincer, nu cred.

| CataC a răspuns:

Buna

Nu asa pui problema.
Pune-ti probelma daca poti castiga x milioane lunar din meditatii. Vezi cate ore inseamna si daca ai timp si clienti pentru ele. happy
Daca nu se poate din meditatii poti incerca un job part-time sau ceva online.
Doar sa faci calcule realiste, nu are rost sa incerci sa te minti singurica.
Mult succes

| Dianne18 explică (pentru CataC):

Evident ca mi-am pus problema cati bani as putea castiga la o meditatie si cam cate meditatii as fi in stare sa sustin pe zi ( asta nu inseamna neaparat zilnic) avand in vedere ca vreau sa ma consacru studiului si meditatiile pe care vreau sa le fac o sa fie in domeniul pe care il voi studia la facultate( de aceea am pomenit cuvantul student) pentru am ma consolida in domeniul respectiv (incercand sa explic altora- un domeniu de cunoastere iti structureaza mintea si ca sa poti explica trebuie sa ai o gandire structurata- cele doua mergand concomitent).
Si este un plan realist, dar trebuie perseverenta si o planificare, asa cum ai zis si tu, realista.

| Alcyon a răspuns:

Depinde cati elevi ai la meditatii. Daca ai vreun profesor in familie, poti sa-l rogi sa te ajute. Asa, singur, e cam greu sa-ti gasesti clienti. Oamenii te cauta, doar daca ceri foarte putin (ex: 25 de lei/sedinta). In afara de asta, nu e un venit prea sigur. Mai bine ai incerca sa te angajezi part time la vreun call center.

| ElenaSA a răspuns:

Nu cred ca te poti intretine. Poti doar sa ai ceva bani de buzunar.

| diaac a răspuns:

Acum s-au scumpit meditatiile deci ai putea face niste bani frumosi pentru un student care lucreaza pe cont propriu. Totusi avand in vedere costul traiului, ar insemna sa ai foarte multe meditatii, poate si cu mai multi elevi deodata - sau sa iei mult pe meditatie dar avand in vedere ca esti inca in facultate nu poti nici sa iei mai mult decat pretul pietii, ca nu mai vin oameni. Daca vrei sa te intretii singura cu toate, iti sugerezi sa cauti si altceva pe langa meditatii.

| adolescentisimo a răspuns:

Daca e un student bine pregatit si are calitati de pedagog, elevii il plac si invata ceva de la el... popularitatea acelui student va creste si va fi solicitat...bafta!