| Purplegirl101 a întrebat:

Crezi ca este frumos sa fii kinetoterapeut? Eu asta vreau sa devin vreau doar un sfat de exemplu ce scoala trebuie sa faci ( ce profil de liceu), ce faculatate etc... A si ma interesează cati ani se fac dupa liceu daca stiti

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca iti place meseria asta si o faci cu placere si daruire sigur merita. Nu stiu care profil de liceu te ajuta mai mult pentru admitere. In orice caz faci o facultate de 3 ani (nivel licenta), ce se studiaza uite aici un exemplu: http://admitere.uaic.ro/kinetoterapie-si-motricitate-licenta/
Trebuie sa fii o fire sportiva si sa ai o conditie fizica foarte buna. De castigat se castiga pentru ca poti castiga bani in particular dupa orele de program.

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Vei muri de foame cu kinetoterapia ta cu tot... laughing

| Purplegirl101 explică (pentru lpavel):

De ce crezi asta? :-(

| andreia67 a răspuns (pentru lpavel):

Nu e adevarat, e o meserie ceruta pe piata si se castiga bine in particular (50 lei/ora prestata, bineinteles la negru). Dar cu norma de baza la vreun spital + cateva ore pe zi in particular poti castiga decent si in Romania. Iar in strainatate nici nu mai zic.

| lpavel a răspuns (pentru Purplegirl101):

Din 2 motive: 1 nu prea sunt posturi pentru o astfel de meserie si 2 nu esti platita destul de bine iar in particular ai avea 1 client pe an! big grin

| cezar003 a răspuns:

Alege mereu ceva rael:mate, fizica, chimie desigur info IT
Daca capul te duce decat la umanist, atunci fa-te filosof pe gratis, compune si o poezie si mori in folosul comunitatii cu 10 in linie