| DanTheBeast a întrebat:

Cu ce se ocupa un ofiter SRI operativ si cum poti ajunge unul? Adica se ocupa cu culegerea de informatii, filaj etc. prin tara a?

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Da, cam asa dar nu prin tara, ci in localitatea in care lucreaza. Sa zicem ca faci facultatea de Istorie la Bucuresti, la Universitate. Dupa ce absolvi, in loc sa faci un masterat la Istorie, dai examen la un masterat SRI. Dupa aia esti deja omul lor, dar poate sa aiba chiar ceva mai bun decat agent operativ. Merge si de la alte facultati, cauta master SRI pe net. Salut.