| anonim_4396 a întrebat:

Cum ajungi un bucatar renumit? ce scoala/facultate trebuie sa urmez?

6 răspunsuri:
| Cartitza a răspuns:

Mai intai faci liceul culinar.
Funda?

| iSharan a răspuns (pentru Cartitza):

Unde? ca ai dat si tu un raspuns... Dar dupa liceu?
tu dai raspuns doar ca sa iei funda sau sti ceva?

| Cartitza a răspuns:

Eu am vrut doar sa te ajut...nu esti obligat/a sa-mi dai funda.

| iSharan a răspuns (pentru Cartitza):

Am si zis sti ceva? era logic ca la un liceu culinar dar unde? exista facultate ceva? eu d-asta am intrebat

| GabitaBm a răspuns:

Facultate nu cred ca exista. sunt anumite cursuri de specialitate, de 6 luni...depinde

| Raul_Crisan_1995 a răspuns:

Eu am facut liceul la profilul - Alimentatie Publica : Specialist Tehnician Gastronom Niv. 3, asta-i dimploma ce am primit-o dupa 4 ani de licreu, profilul, initial, era Turism si Alimentatie Publica, in clasa a 10 a ne-a pus sa alegem gastronomia sau turism si majoritatea au ales gastronomia, am facut practica in laboratorul de la scoala si restaurant, am invatat bazele servitului (ospatari) si apoi gastronomie intens, am invatat specificul mancarii din fiecare zona a Romaniei, am facut mancare de la fel principal, antreu, desert, toate cele, teoretic cat si practic am invatat, desigur cei pasionati insa depinde si de profesori si daca scoala are dotarile necesare!