| deya100 a întrebat:

Cum pot afla de un post vacant de suplinitor educator? Pe ce site? Dau fundita! happy

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De obicei... posturile libere apar pe site-ul inspectoratului până la începutul lui septembrie când au loc sedintele publice pentru suplinitorii calificati, ultima sedinta fiind pentru suplinitorii necalificați si pensionari... Dar in perioada asta NU se mai publică absolut NIMIC pentru ca posturile sunt 99.9% ocupate. Trebuie sa iei legatura, cum ti-am zis, cu inspectorul de specialitate care-ti ofera (depinde!) doar in cazul in care se retrage cineva din motive medicale sau concediu de maternitate.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să te duci până la Inspectoratul școlar al judetului tău, mai exact îl cauți pe inspectorul de specialitate de la învatatori/educatori. Dacă vei primi post te vei prezenta la scoala respectiva si vei da un examen care ține locul unui examen de suplinire în învătământ (subiectele sunt elaborate de învatatorii care au gradul didactic I).
Proba o susții numai dacă nu te-ai prezentat în iulie la examen!
Vezi că sunt subiecte model pe site-ul inspectoratului sau pe edu.ro

| deya100 explică:

Se comunica posturile vacante pe internet? daca da pe ce site?

| deya100 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc mult pentru ajutor! happy

| floresdemayo a răspuns (pentru deya100):

De obicei... posturile libere apar pe site-ul inspectoratului până la începutul lui septembrie când au loc sedintele publice pentru suplinitorii calificati, ultima sedinta fiind pentru suplinitorii necalificați si pensionari... Dar in perioada asta NU se mai publică absolut NIMIC pentru ca posturile sunt 99.9% ocupate. Trebuie sa iei legatura, cum ti-am zis, cu inspectorul de specialitate care-ti ofera (depinde!) doar in cazul in care se retrage cineva din motive medicale sau concediu de maternitate.

| fatadedac a răspuns:

Conform legii 1, posturile eliberate in timpul anului scolar se ocupa cu concurs. Cauta pe situl ISJ din judetul tau, poate apare ceva.
Totusi sfatul anterior e cel mai bun. Incearca sa mergi personal la inspectorul de specialitate de la ISJ