| coolstory a întrebat:

Cum se obtine o bursa in strainatate? Vreau sa merg in alta tara sa studiez in viitor.Si inca ceva:
Am auzit ca multi au primit burse in Japonia,ei bine, acestea le primesti in urma rezultatelor?

3 răspunsuri:
| Irena97 a răspuns:

Pe merit draga. Te inscrii si iti analizeaza dosarul: daca ai note bune la facultate, daca stii limbi straine, poti da si teste. Bursele astea nu sunt date de romani asa ca trebuie sa corepunzi pentru straini.

| UnKnoWw a răspuns:

Este suuper greu trebuie sa ai note foarte bune!

| Wolfsz a răspuns:

Depinde de țară. Examenele de limbă sunt necesare și obligatorii pentru admitere, dar nu or să îți asigure o bursă. La fel, notele pe care le-ai avut în liceu sunt ușor irelevante, dar trebuie să ai grijă să fie puțin mai mult decât decente, iar media la BAC să se încadreze în cerințele facutății. Ce contează este dosarul pe care ți-l faci pentru aplicație, care conține întreaga ta activitate pe parcursul liceului, și eseul personal sau scrisoarea de aplicație. Pe baza acestora vei fi evaluat/ă. Burse acordă facultățile din Germania, pe plan european (până în 40%). În Anglia, în schimb, ar fi bine să-ți iei gândul, te poți orienta spre un împrumut guvernamental, deși e riscant și nesigur. Depinde și de domeniul de activitate pe care ți-l alegi, de universitatea la care vrei să aplici și de condițiile ei. În general, atunci când te orientezi către o universitate anume, vei găsi condițiile și programele pentru subvenții.