| Chupulix a întrebat:

Cum pot obtine o bursa in strainatate si cam in ce ar consta aceasta?

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Pai in primul rand sa fie disponibile la liceu / facultate
la facultate te poti informa de programele disponibile la un birou de programe comunitare sau cu nume asemanator

un exemplu de program: Erasmus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista ceva care trebuie sa nu-ti lipseasca, inteligentawinking

| MoruAndrei a răspuns:

Depinde de țară. Examenele de limbă sunt necesare și obligatorii pentru admitere. La fel, notele pe care le-ai avut în liceu sunt ușor irelevante, dar trebuie să ai grijă să fie puțin mai mult decât decente, iar media la BAC să se încadreze în cerințele facutății. Ce contează este dosarul pe care ți-l faci pentru aplicație, care conține întreaga ta activitate pe parcursul liceului și eseul personal sau scrisoarea de aplicație. Pe baza acestora vei fi evaluat/ă. Burse acordă facultățile din Germania, pe plan european (până în 40%). În Anglia, în schimb, ar fi bine să-ți iei gândul, te poți orienta spre un împrumut guvernamental, deși e riscant și nesigur. Depinde și de domeniul de activitate pe care ți-l alegi, de universitatea la care vrei să aplici și de condițiile ei. În general, atunci când te orientezi către o universitate anume, vei găsi condițiile și programele pentru subvenții.