| biscu3339 a întrebat:

Cum sunt scolile profesionale?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Bă sunt cam nașpa prin țara asta momentan.

Pai, eu sunt la un liceu tehnologic, pe langa materiile de baza pe care le faci (mate, romana, fizica etc) ai materii noi numite module. La aceste module inveti teorie despre profilul la care ai mers (mecanica, agroturism, contabilitate etc). Mai ai si ore de practica in care nu mergi la scoala si te duci sa inveti meserie in functie de profilul ales (service-uri auto, hoteluri, lucru cu utilaje etc). La mecanica, noi facem pana in clasa a 11 -a, nu se mai face clasa a 12 -a, la celelalte profiluri se face si a 12 -a

Sper ca ti-am raspuns corect. Mama imi spune ca inainte erau scoli profesionale, nu stiu daca sunt acelasi lucru cu liceele tehnologice.