| LanguageMaster a întrebat:

De ce școlile de poliție sunt postliceale și nu școli profesionale?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din cauza diferentei de nivel de studii --- primele necesita finalizarea studiilor de nivel liceal iar ultimele necesita finalizarea studiilor de nivel gimnazial.

| Daniel09857 a răspuns:

Nu e adevarat ce spui! Scolile de politie nu sunt postliceale

| alessia5158 a răspuns (pentru Daniel09857):

Te inseli! --- scolile de agenti de politie si scolile militare de subofiteri de jandarmi sunt, intr-adevar, scoli postliceale care apartin invatamantului preuniversitar.Cu alte cuvinte, nu sunt facultati sau academii.