| Angelindeed a întrebat:

Cum v-ati dat seama ce carieră vi se potrivește?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am început în adolescență din pasiune, și am ajuns la concluzia că mă descurc și se câștigă bine din domeniul respectiv.
Când faci cu ușurință ceva, e clar că ți se potrivește.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca... o cariera nu ar trebui aleasa doar dupa acest aspect, pentru ca deseori nu stim ce ni se potriveste. Si deseori "gresim" sau ajungem sa facem lucruri care nu ne plac.

Dar nu este un lucru neaparat rau. Pentru ca din asta invatam. Suntem oameni big grin

Ce poti sa faci, este sa urmezi o oportunitate intr-un anumit domeniu, si sa aduci pasiunea cu tine. Sau daca stii sigur ca nu ai avea cum sa regreti sau eva de genul, mergi la sigur si indreapta-ti atentia doar pe un anumit drum.
Insa este mai bine sa cunosti cat mai multe.
Parerea mea.

Bafta!

| Nirvanaaa a răspuns:

Mi-a placut, am văzut cum e și m-am decis. laughing
Inițial mi-a placut ideea de a avea o meserie in care sa interactionez cu oamenii, in clasa a șaptea, începuse sa îmi placa biologia și am zis "hai ca mă fac doctor". Apoi am lucrat intr-o clinica medicala și acolo m-am convins ca îmi place cu adevarat și ca asta vreau sa fac. Acum dacă îmi și iese vedem peste 6 ani laughing.
Ideea e ca trebuie sa experimentezi ca sa vezi dacă ți se potrivește cu adevarat nu doar sa îți imaginezi cum ar fi. Cel mai bine e sa petreci o zi in mediul acela de lucru ca sa te convingi in totalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pasiune
Placere
Ti se potriveste daca esti bun in ceea ce faci.

Atunci cand din proprie initiativa in timpul liber faci fapte legate de job pentru ca iti place

Nu iti va placea totul la un job, sunt si laturi neplacute.
Dar per ansamblu trebuie sa fie mai multa placere decat durere.

Oamenii evolueaza. E posibil sa nu ti mai placa peste zece ani.

E posibil ca sa ti placa mai multe domenii, pasiuni. E mai greu de decis.

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu mi-am dat seama inca.

| Nela_37 a răspuns:

Salut!

Nu e un lucru deloc usor. Sunt adulti care nu si-au dat seama ce vor sa faca. Asta nu pentru ca nu au experimentat suficient, ci pentru ca viata in societatea noastra nu iti permite sa te concentrezi prea mult pe tine.
Dezvoltarea personala e la pamant, educatia la fel. Asa ca sa iti dai seama din timp ce vrei sa faci nu prea sunt sanse.
E bine sa incepi sa faci lucrui cat mai diverse: voluntariat, stagii de practica, sa te concentrezi pe domeniile care iti trezesc un interes, care iti plac, nu care iti aduc doar beneficii materiale.
Poti discuta cu un consilier de orientare in cariera. Se fac tot felul de teste ca sa vezi spre ce ai inclinatie, iti pot fi de un real ajutor. Cu cat investesti mai mult in tine cu atat sanse de a-ti da seama ce ti se potrivesc cresc.

| Roxana_1089 a răspuns:

Chiar e o intrebare forte buna, insa nu am un raspuns prea clar pentru ca nici eu nu stiu. Iti pot da niste sfaturi cum ar fi sa incerci sa faci cat mai multe din toate domeniile. Sa pleci cu gandul ca exista sansa ca in viitor ca unele locuri e munca sa nu mai existe. Asadar, e bine sa intelegi cam care ar putea fi domeniile care iti pot asigura un loc de munca si care sa iti si placa.