| Ionut12437 a întrebat:

Dacă am despresie în remisiune pot sa ma angajez pe post militar sgp?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu stiu ca depresia nu poate fi depistata cu niciun fel de analiza sau aparat! ea este un diagnostic care se pune doar de catre medicul psihiatru.
cu alte cuvinte daca testul psihologic il treci nu vor fi probleme!

| Ionut12437 explică (pentru Simpatic):

Chiar dacă am foaie de la medicul specialist cum sa am aceasta boala?

| Simpatic a răspuns (pentru Ionut12437):

Doar daca aceasta foaie se anexeaza la dosarul pentru postul de sgp!?
aceste lucruri poate imi scapa de ce sa mint...
am facut armata ca si voluntar dupa terminarea liceului deci nu sunt din sistem ca si angajat deci nu sunt cunoscator din pacate

vezi si ce zic aceste baremuri medicale https://www.academiadepolitie.com/......n_2023.pdf

| Ionut12437 explică (pentru Simpatic):

Și dacă nu pun foaia la dosar?

| Simpatic a răspuns (pentru Ionut12437):

Cum au spus domnul si doamna de mai jos, daca nu apari in sistem atunci nu depui nimic la dosar si nu vor sti ei acest lucru, intrucat depresia nu se poate vedea nici la o analiza, cu absolut niciun test de laboratorwinking!
insa sa fii constient de faptul ca daca mai apar vreodata (nu iti doresc!) simptome nu este in regula fata de meseria de militar! acolo exista un stres in armata, un program dificil, "lucrul" cu arma etc
mult succes!

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca esti catalogat in baza de date medicala cum ca esti diagnosticat de un medic psihiatru cu aceasta conditie, nu ai sanse sa te angajezi pe posturi de genul. Dar daca nu figurezi nicaieri cu aceasta conditie, oricum o sa dai psihologicul la baza militara si o sa vada aia daca te incadrezi sau nu.

| ioana748 a răspuns:

Daca la medicul de familie nu apari in evidenta cu boi cronice si neurologice, nu este nici o problema.
Daca ai fost la privat poti omite acest lucru.