| Mada9629 a întrebat:

Dacă dau la facultatea de automatică și calculatoare Timișoara în loc de politehnica din București, e vreo diferența mare?
Adică eu vreau să dau la facultate doar pentru a învăța cum se fac jocurile. Dacă merg la politehnica din București mă ajută cumva mai mult?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate marile centre universitare au facultati bune de info.

Iasi, Bucuresti, Cluj, Timisoara.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E aceeași facultate și oricum în domeniul asta contează studiul individual, facultatea îți dă doar niște direcții. Avantajul Bucureștiului e ca sunt multe firme unde poți faci internship uri sau poți găsi de munca.

Dacă te interesează doar jocurile, deci partea de soft... De ce nu dai la info?

| Mada9629 explică (pentru suntserios):

Îmi poți spune o facultate de info bună te rog, dar nu din Pitești că vreau să schimb peisajul?

| suntserios a răspuns (pentru Mada9629):

Toate marile centre universitare au facultati bune de info.

Iasi, Bucuresti, Cluj, Timisoara.

| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei să inveți, inveți și în șanț, dacă vrei să chiulești - tot așa

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca te intereseaza numai programarea, atunci poly nu e foarte grozava, pentru ca o sa faci diverse chestii care nu te ajuta cu nimic daca vrei sa ajungi programator de jocuri, cum ar fi mecanica avansata, sau chiar chestii de IT dar cu automatica in ele cum ar fi programarea robotilor industriali (care seamana mai mult cu programat drivere), iar ce e naspa e ca o sa le faci oricum, chiar daca tu vrei calculatoare, abia prin anul 3 iti alegi specializarea

asa ca mai bine te duci la info, unde o sa faci mult mai multa algoritmica, care e ce iti trebuie... la jocuri cel mai important lucru este engine-ul, si ala e foarte greu sa il faci optimizat si sa consume resurse putine, dar sa dea performanta (grafica) maxima

| Mada9629 explică (pentru CarcotasulVesel):

Îmi poți recomanda o falculte bună de info, te rog, dar să nu fie din Pitești pentru că vreau să schimb peisajul?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Mada9629):

Nu stiu sad
pune o noua intrebarewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mada9629):

Politehnica - Automatica si Calculatoare, in Bucuresti. Sau ASE cibernetica.

| cuvant a răspuns:

Poti invata de oriunde. Munca va fi a ta in afara facultatii.
Eu am ales sa nu ma duc la Bucuresti(au fost ani in urma) si a fost ok.
Munca ta individuala de acasa e 80% din succes iar restul e facultate si profesorii.