| Andreimat a întrebat:

Daca esti dat afara pentru absente nemotivate neaparat ti se desface contractul pe motiv disciplinar? Sau doar ti se desface contractul, a trecut o luna si nu am primit nimic prin posta care sa ma cheme la comisia disciplinară sau sa imi trimita ca m-a dat afara pe motiv disciplinar.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Angajatorul poate să desfacă CIM în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoștință despre săvârșirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârșirii faptei. Asta numai după ce efectuează și o cercetare la care trebuie să fii chemat.
Ia legătura cu ei și vezi care e stadiul procedurilor.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Joker3134):

Te pot da afară, dar nu e legal îndeplinită procedura și poate fi atacată în justiție.