| Razvan681 a întrebat:

Dacă fac facultate în țară, pot munci în străinătate pe domeniul facultății? Știu că e o întrebare prostească, dar ce sunt masterul și doctoratul? Fiți amabili și răspundeți-mi, ofer fundă.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca esti la studii la distanta (adica vii la facultate strict pentru examene).
Masteratul este o forma de studii prelungite, in care aprofundezi, dupa licenta, un domeniu mai mic decat cel in care esti licentiat.
Doctoratul este o perioada de cercetare, in care un cercetator foarte bun studiaza in profunzime o tema pentru a descoperi ceva ce nu este inca cunoscut. Doctorandul scrie o teza, sub supraveghearea unui profesor universitar, in care prezinta care sunt premisele studiului sau, metoda de cercetare aplicata, rezultatele obtinute, interpetarea rezultatelor si concluziile la care a ajuns. Daca concluziile sunt valoroase, va primi titlu de doctor.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de domeniu. De exemplu medici strainii iau des de la noi.