| Miley12345 a întrebat:

Hey!
Am o alta intrebare...
Daca cineva face un an de facultate in Romania, se poate transfera in strainatate? Dar sa continue de unde a ramas, nu sa o ia de la inceput.
De asemenea, daca faci facultatea in Romania poti sa faci masterul/doctoratul in alta tara?
A, si ca sa iti dai doctoratul trebuie sa ai masterul inainte?
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Buna,

Daca faci facultate in Romania, poti opta pentru programe precum Erasmus pentru a pleca un semestru sau un an in afara. Poti pleca doar la facultati cu care facultatea din Romania, la care esti inscrisa, are incheiar un acordin aceasta privinta. Dupa, daca ai rezultate bune poti primi bursa si sa ramai student la acea facultate. Cred ca poti sa te transferi si asa, doar ca trebuie sa vorbesti cu cineva din domeniu, care iti poate spune exact.
Dupa ce termini licenta, este declarat absolvent al ciclului de licenta. Poti sa iti continui studiile la orice alta facultate, din tara sau din strainatate. Ai grija ca facultatea sa fie acreditata! De asemenea, poti face licenta pe o specializare, iar la master sa iti schimbi specializarea. Sunt insa cateva facultati care nu mai accepta asta.
Pentru a te inscrie la doctorat, trebui sa ai licenta si master. Nu poti trece de la licenta la doctorat. Sunt nivele (1 licenta, 2 master, 3 doctorat), la fel ca la scoala. Nu se poate sari peste etape de pregatire.

Sper ca am putut sa te ajut. Succeswinking