| catalinmobil a întrebat:

Daca imi deschid un vlog despre minecraft pe youtube voi fi platit pe luna? daca da cu cati lei?

Răspuns Câştigător
| Spaz472 a răspuns:

Trebuie sa ai cont si pe google adsense sa intri in parteneriat cu youtube dar asta inseamna sa ai peste 1000 de abonati si minim 10000 de vizualizari si nu mai stiu cati bani primesti dar oricum primesti pe vizualizari.

7 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Banii se primesc in functie de vizualizari.Primul pas necesar e sa ai 1000 de abonati (subscribers). Apoi trebuie sa atingi o borna de 10.000 vizualizari (hits) pe episod/postare. Daca ai atins aceste borne putem vorbi de bani. Youtube te plateste in felul urmator: primesti 1 dolar (impozitabil) pentru fiecare 1000 vizualizari (peste cele 10.000). Asadar, daca un clip al tau atingi 100.000 (dau un exemplu) vizualizari atunci castigi 100 dolari brut. Scazand impozitul ramai cu un pic peste 75$.

| KodrutZ a răspuns:

Orice iti deschizi, intii te gindesti sa faci treaba bine, sa iti placa, si sa ai ceva noroc si, cu multa munca de promovare, vei ajunge si in pozitia de a te gindi la monetizare. Daca vrei sa faci o chestie ca mii de alte chestii si pleci din start cu ideea de a face bani, nu o sa faci bani.
@Spaz: Nu poti sa intri in parteneriat cu YT daca esti din Romania. Documenteaza-te inainte sa induci lumea in eroare.

| catalinmobil explică (pentru KodrutZ):

Ce? nu am inteles nimic! sad

| KodrutZ a răspuns (pentru catalinmobil):

Ce stii despre bani din reclame/bloguri? Ia si vezi cum au ajuns sa faca bani primele 3 bloguri din Romania si de unde au inceput, citeste pe la ProBlogger, James Chen, Jeremy Schoemaker si alti grei din domeniu, iar dupa aia vezi ce vrei tu de fapt sa faci. Pune-ti niste intrebari gen ce vrei sa aduci NOU in domeniu, ce o sa faca ca blogul tau sa atraga cititori si mai ales SA II PASTREZE, cum vei face bani (nu, cu AdSense NU faci bani de nici o culoare daca nu ai macar niste zeci de mii de vizitatori, iar aia sa NU fie din Romania) si abia dupa aia mai discutam.

| AndreiBossul1998 a răspuns:

Faci 1000 de euro pe luna garantat

| isnake a răspuns:

SWEET! I just got a free Minecraft card code at http://minecraftcode.me/