| Anonimul151 a întrebat:

Dacă merg la facultate la Inginerie Alimentara ( termin anul asta învățământul profesional pe turism și alimentație), și liceul tot în domeniul alimentație o sa continui. Având calificare atât de bucătar, cât și de tehnician în gastronomie. Trecând peste asta, la această facultate faci multă chimie, fizică și matematica?

Aș vrea să urmez această facultate pentru a deveni profesor de module ( care se predau la aceste profile. )

Diriginta facultatea asta a făcut-o și de aceea am menționez că pentru a deveni profesor doresc...

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Faci si chimie dar 'chimie intensiva' mai greu de gasit in programa scolara, banuiesc ca stii chimie deja cat de cat
stiu cum este "scoala" romaneasca este aceasta scoala care la nivel national scoate someri pe banda, dar someri carora li s-au bagat pe gat 30 de materii din care 27 erau inutile pentru parcurusul vietii lor pe mai departe!
Probabil la noi spre deosebire de alte sisteme de invatamant ceva mai "destepte" se predau atat de multe materii pentru a avea cat mai multi profesori care sa castige si ei o painewinking
altfel nu imi pot explica de ce
de ce eu la o facultate fara legatura cu economia am avut economie bagata happy
la modul general asta este sistemul romanesc de invatamant...gandit de ilustri incompetenti, de 30 de ani tot se plimba prin acest minister unul mai lipsit de materie cenusie ca altul

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Întrebam de fizică, chimie și mate pentru că la astea m-am descurcat mai greu. De mate nici nu zic... De materiile astea mă "tem" cel mai mult.

Chimie am făcut doar în a 9 a și a 10 a...

Eu întreb de facultate, dar nici măcar nu știu dacă o sa reușesc să i au bacul... Problema e că deja în țara asta nu prea mai poți face nimic fără facultate...

| dullcat a răspuns:

Daca te uiti pe siteurile diverselor facultati vezi ca nivelul este mai avansat, inveti chestii noi bazandu-te pe nivelul din liceu, de acolo pornesti.Deci nu poti spune ca e aceeasi materie, caci vorbim totusi de studii superioare.

https://csik.sapientia.ro/......alimentare

https://ingineriealimentara.usamvcluj.ro/......tare-an-i/

Exemplu de fisa pe care o gasesti oriunde pentru diferite discipline, sa vezi in mare cu ce se mananca fiecare:

https://ingineriealimentara.usamvcluj.ro/......C1_IPA.pdf

Succes.

| Robert2526 a răspuns:

Chimie faci, dar nu la un nivel prea ridicat, o sa te descurci cu siguranta.

fizica si mate deloc ( ma rog, de mate ai nevoie oriunde, dar nu lucruri complicate)

| Anonimul151 explică (pentru Robert2526):

Deci, aproximativ se face la nivel de liceu chimia? Sau chiar la uni nivel puțin mai jos/sus de atât?

| Robert2526 a răspuns (pentru Anonimul151):

Putin mai sus ca nivelul de liceu. Dar te descurci, facultatea e usoara

| LisaJulie a răspuns:

Vei face chimie dar ca la alte facultati, eu ți-o recomand deoarece după ce o termini ai șanse mari sa fi angajat

| Anonimul151 explică (pentru LisaJulie):

Problema e că mă tem că nu mă voi descurca la chimie...

Momentan sunt doar a 11 a, învățământ profesional dar doresc sa continui, iar dacă am noroc să i au bacul poate să fac și facultate. Pentru că fără..., nu prea mai poți face nimic...