| brokeangell a întrebat:

Daca merg la un liceu cu profilul stiinte-sociale ce meserii as putea practica (desigur dupa ce fac o facultate)?

5 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Poti practica ori ce meseria ca la stiinte sociale faci toate materiile faci si matematica si romana si limbi straine biologie chimie fizica sport deci ori ce acum depinde de tine unde vrei sa optezi eu dupa terminarea liceului cu profill stinte sociale vreau sa ma duc la academia de pompieriwinking

| FerLin a răspuns:

Orice meserie din domeniul stiintelor socio-umane: asistent social, sociolog, psiholog, psihoterapeut, pedagog (atat pentru copii normali cat si pentru copii cu deficiente mintale/fizice), etc. Bine inteles si multe alte derivate de acestea.

| shawol a răspuns:

Poti fi avocat, judecator, procuror big grin

| KamiM a răspuns:

Poti deveni avocat, sau orice care are legatura cu dreptul deoarece iti va fi usor la facultate din moment ce ai studiat stiinte sociale. Ma refer ca vei face foarte multa istorie, logica, limbile straine, limba romana, putina psihologie, sociologie. Mi se pare ca dreptul e cea mai buna optiune.

| Florian_Andronache_1993 a răspuns:

Totusi, daca intri la stiinte-sociale te limitezi doar la chestii de-astea de logica, psihologie etc., daca faci un profil de mate-info sau bio-chimie, care sunt mai grele poti ajunge la o facultate mai buna, deci un viitor teoretic mai bun. Totusi daca ai talent spre asa ceva poti opta pentru astawinking