| CLaludiu1234 a întrebat:

Dacă mi-am băgat lichidarea luni, adică ieri dimineață și nici astăzi a doua zi de cand mi-am dat demisia nu am fost chemat sa semnez lichidarea, asta ar trebuie sa ma puna pe gânduri? Sau sa ma îngrijoreze?

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai timp sa semnezi, mai ales ca esti in perioada de preaviz inca 3 saptamani, deci timp berechet.

| CLaludiu1234 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt în preaviz mi-am băgat lichidarea la zi

| Violleta2022 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Nu inteleg, ce inseamna "mi-am bagat lichidarea la zi"?

| CLaludiu1234 explică (pentru Violleta2022):

Am fost luni dimineață I am zis ca vreau sa mi bag lichidarea și a zis ca o sa vina niște foi prin fax sa le semnez, nu mi-a zis nimeni de preaviz dacă eram în preaviz nu-mi zicea șeful ca sunt în preaviz?

| Violleta2022 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Din cate stiu eu, lichidarea se face la terminarea contractului, cand ti se calculeaza tot ce compania iti datoraeza si ti se plateste ca ultimul salariu.
Tu nu poti baga nici o lichidare, poti depune cerere de terminare a contractului de munca si in functie de termenii contractuali si de tipul contractului semnat la angajare (proba, permanent, part-tine, etc), ti se cere sa le dai preaviz si sa-ti respecti termenii contractuali, de 2-3 saptamani, asa cum cere legea.

| CLaludiu1234 explică (pentru Violleta2022):

Pai si de ce nu mi-a spus nimic de preaviz cand m-am hotarat sa-mi bag lichidarea, de ce de luni saptamana aceasta și pana astăzi miercuri nu am semnat niciun contract mi se pare cam ciudata chestia asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Poate vrei sa spui ca ai vrut sa-ti dai DEMISIA, fiindca lichidarea este un proces pe care-l face compania, dupa ce se termina contractul cu un angajat.

| CLaludiu1234 explică (pentru Violleta2022):

Și dacă I-am spus lui sefu ca îmi bag lichidarea, și el a acceptat din moment ce spus spus ca o sa vina hârtiile de lichidare prin fax pe care o sa le semnez, însemna că nu mi s-a încheiat contractul de munca și ma pune nemotivat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Cum adica nu ai semnat nici un contract?
Lucrezi ilegal (la negru)?
Ca legal era sa semnezi contract cand te angajezi si acolo sunt termeni clari care se mentioneaza, iar cand pleci trebuei sa-ti dai DEMISIA si sa respecti PREAVIZUL, tu fiind obligat sa respecti procedurile astea, conform legii in vigoare.

| sierra1 a răspuns:

Ai o perioadă numită "de preaviz" și este este cea convenită de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

așa că... relax

| CLaludiu1234 explică (pentru sierra1):

La zi mi-am băgat lichidarea n-a pomenit nimeni de preaviz nici măcar sefu nu mi-a zis preaviz

| CodrutElian1990 a răspuns:

In lege nu exista termenul de "lichidare" Exista doar termenul de "Nota de lichidare" care se refera la un act emis de angajator la incheierea contractului de munca. Aceasta nota se semneaza de luare la cunostinta dupa ce au fost indepinite toate conditiile pentru demisie.
Seful a acceptat demisia ta, deoarece il obliga legea sa o accepte, deoarece este act si vointa unilaterala a angajatului. Dar asta nu inseamna ca imediat trebuie sa iti semneeze si nota de lichidare. Acest lucru poate fi semnat dupa terminarea perioadei de preaviz, daca se prevede asa ceva sau dupa ce se preda functia (postul) in care ai lucrat, daca sefii sunt de acord sa renunte la perioada de preaviz. Dar pentru aceasta trebuie sa vina aprobare de la sefii care diriguiesc si care au compartiment de personal.
Pana cand iti vine aprobarea demisiei si ti se inmaneaza nota de lichidare, esti inca muncitor al firmei si esti obligat sa vii la munca, altfel ti se desface contractul de munca disciplinar si poti fi pus la plata de pagube interese.

| SuNaM a răspuns:

Pai acum trebuie sa mai fii angajat acolo inca 21 de zile pentru ca nu poti legal sa pleci asa de pe o zi pe alta. Daca nu vrei sa stai in preaviz, fa cum fac eu de fiecare data si fa-i pe ei sa te dea afara ca sa nu mai astepti)) ..Bine, banii oricum tot la ziua de salariu ii primesti, nu grabeste cu nimic nici demisia nici concedierea.

| CLaludiu1234 explică (pentru SuNaM):

Mi-am băgat lichidarea la zi nu mi s-a zis nimic de preaviz

| SuNaM a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Nu trebuie sa ți se zică. Trebuie sa întrebi tu pentru că preavizul este speculat prin lege și ar trebui sa fi știut asta. Tu practic ar fi trebuit să îi ceri șefului sa te lase fara preaviz, lucru pe care îl poate respinge sau nu..acum daca nu clarifici situația, angajatorul poate să își oprească banii de lichidare sau o parte din ei pentru că tu nu te prezinți la preaviz și astfel îi lași fara un om. Daca vor să îți facă rău pot să îți facă. Așa că mai bine rezolva chestia asta.

| SuNaM a răspuns (pentru SuNaM):

Și încetarea preavizului de face cu acordul ambelor părți apropo. Nu prea era interesul șefului să îți zică asta și de aia nu ți-a zis. Întreabă-l tu și ai scăpat de o grijă.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Nu ti-a zis nimic de preaviz, deoarece acest sef nu are putere de decizie, decizia o ia seful "cel mare".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SuNaM):

Dupa care lege perioada de preaviz este de 21 de zile? Legeea prevede ca perioada de preaviz, pentru personalul de executie nu poate fi mai mare de 20 de zile. Ea poate fi si mai mica de 20 de zile. Pana la 45 de zile se prevede perioada de preaviz pentru functiile de conducere.
Ar fi recomandat daca nu se cunoaste legea sa nu se mai dea pareri. Culmea metodicii: sa inveti pe cineva ceea ce nu stii!

| SuNaM a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai stai putin, am zis termenul de preaviz. De obicei cand se face preaviz se face pe toata perioada. Nu a intrebat omul perioada de timp cat se sta in preaviz, so what is your problem?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SuNaM):

Tu nu ai inteles ce am spus. Din cate am dedus din spusele celui care a pus intrebarea, aceesta a avut sau are o functie de executie, nu de conducere. Termenul total de preaviz este de 20 de zile, nu de 21 de zile. Citeste pct (4) al art.81 din Codul muncii.

| SuNaM a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da, dar acesta nu incepe din data de cand ai depus demisia, incepe din a-2a zi happy. 20 cat este termenul egal+1 zi =21. Hai ca nu e greu, este matematica de clasa 1

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SuNaM):

Nu cunosti cum se calculeaza perioadele in zile. Ziua cand ai depus demisia se considera zi prezenta la lucru. Asa ca mai studiaza. Legea spune 20 dee zile, nu 21. Esti nestiutor in materie dar iti place sa-ti dai cu parerea. Ii fi mai destept decat cei care au facut legea.