| PulbereDeStea a întrebat:

Daca termin liceul si am diploma de 12 clase(cu sau fara bac) si urmez scoala postliceala de asistenta medical, o sa lucrez in spital ca: asistenta medicala(injectii, tratamente cu acordul medicului, ingrijire bolnavi) sau ca si infirmiera(curatenie, mancare) ?

Răspuns Câştigător
| Elena898989 a răspuns:

Dacă te descurci bine şi te faci remarcată în timpul practicii pe care o desfăşori în spital, ai toate sansele ca după ce ai absolvit să lucrezi cu acte în regulă acolo. E în regulă dacă nu ai bacul luat; se poate face postliceala şi fără bac. Sau poţi da la facultatea de medicină pentru asistent medical generalist, însă studiezi cu un an mai mult, iar costurile din păcate nu sunt deloc de neglijat.(dacă eşti pe loc cu taxă)

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal DA. Dar, partea cea mai proastă e că nu sînt locuri pentru absolvenții fără experiență. Sau trebuie să ai niște pile foarte puternice pentru a reuși sau, să te pretezi la o serie de compromisuri dezumanizante uneori.

| catalin94 a răspuns:

Daca faci postliceala de asistenta devii asistenta medicala ...injectii tratamente, sau de ce nu.te poti angaja intr-o farmacie.Mult norocwinking

| taviyamato2 a răspuns:

Fa scoala omule si carate din Romania, daca ai cunostinte medicale poti lucra ca infirmier pe bani grei in strainatate, poti salva viata batranilor, rudele vor fi recunoscatoare. se cauta oameni cu astfel de skilluri

| Triple3XH a răspuns:

O sa lucrezi infirmiera si daca ai o vechime mare poti sa lucrezi dupa ca asistenta medicala

| Anomimaa a răspuns:

Mai bine ca asistenta medicala dar sti daca nu ai luat bacul poti sa faci doar un an de postliceal ca asitenta sau infirmiera