| RaisaGirl a întrebat:

Daca tocmai acum m-am hotarat sa dau la arhitectura si pana acum nu am facut meditatii, nimic ( sunt in clasa XI a), desi am o viziune in spatiu destul de buna, se merita sa incep dupa semestrul acesta meditatiile?

7 răspunsuri:
| deyule794 a răspuns:

Asta a fost si dorinta mea la inceput, sa dau la arhitectura, insa am renuntat. Am vorbit cu un arhitect, tot pentru meditatii, si mi-a spus ca admiterea este dificila, dandu-se numai la desen tehnic, iar daca nu esti la un liceu in care se preda aceasta materie, ai mult de recuperat. Deci, te sfatuiesc sa incepi de pe acum happy

| RaisaGirl explică (pentru deyule794):

Si cam cate ore pe saptamana as putea face anul acesta? O sedinta are 4 ore la proful la care vreau sa merg, oare ar fi suficient sa merg o data la doua saptamani anul asta,? Dar in vacanta de vara? iar in clasa 12a o sa fac mai multe ore. A si inca ceva, nu trebuie sa am talent la desen artistic nu? Trebuie doar sa muncesc la greu din moment ce ma apuc si de aici vin toatehappy Si tu de ce ai renuntat? In ce clasa erai cand ai vrut sa dai? :*

| deyule794 a răspuns (pentru RaisaGirl):

Eu sunt tot a XI a. Am fost sa vorbesc cu acel arhitect in luna noiembrie, si mi-a spus ca e cam tarziu, si ca de la inceputul clasei a-XI-a este recomandat sa incep meditatiile. De fapt, cam asta e ideea, partea artistica. La meditatii vei face doar partea tehnica (te invata cum sa faci totul la scara, cum sa pui umbrele in functie de unghiul sub care cade lumina soarelui etc.); nu te poate invata si partea artistica, cu aceasta trebuie sa te nasti, si este importanta pentru ca atunci cand ti se va cere un proiect la o cladire sau orice altceva, tu trebuie sa iti imaginezi mai intai cam cum ar trebui sa arate, adica aspectul fizic, apoi sa treci la partea tehnica. Cred ca mai bine l-ai intreba pe el cam cate sedinte sa faceti ca sa stii sigur ca vei intra la facultate happy Oricum, succes :*

| alexandrudj93 a răspuns:

La arhitectura iti trebuie desen tehnic, eu sunt la un liceu in care fac desen tehnic si nu este foarte greu, este mult de invatat insa ai timp daca iti doresti cu adevarat asta. Am vazut subiectele din 2011 pe un site si sunt acceptabile, insa desenul tehnic este complex adica trebuie sa il inveti bine si sa fii stapan pe el, dar stai linistit dupa ce vei intra vei lucra intr-un program numit AutoCAD in care vei lucra desen tehnic doar din comenzii ( cred ca stiai de el). Am vazut si subiectul "desen liber" care daca spui ca te descurci nu este asa de greu, deci in opinia mea pune-te sa inveti ca mai ai timp. Important e sa faci ce iti place. astept intrebai daca mai ai nelamuriri.

| RaisaGirl explică (pentru alexandrudj93):

Nu am auzit de autoCad, tocmai acum m-am hotarat sa dau. Deci as mai avea la dispozitie un semestru si clasa a 12a. As vrea sa intru la Ion Mincu. Deci daca incep sa lucrez de acum, si imi si place, deoarece e ceva nou pentru mine, vreau o schimbare radicala. Cred ca o sa reusesc, daca imi propun asta, numai timpul imi da de gandit. trebuia sa ma fii apucat mai devreme, dar... Deci se merita aceasta facultate? Am sanse sa gasesc o meserie in viitor nu? A si in afara de facultatea asta, ce meserii mai sunt cautate in Romania? In afara de medic.

| alexandrudj93 a răspuns:

Eu sunt in clasa a 12-a si imi e foarte greu sa ma gandesc unde sa ma duc la facultate adica la ce specializare, m-am gnadit mai intai la chimie pura pentru a iesi profesor dar nu se merita, dupa aceea m-am gandit la geodezie ( topografie si cadastru) insa nici cu asta nu stiu ce pot face daca nu am "pile" sau sa am situatie financiara sa pot sa imi deschid singur ceva in domeniu, dar acum m-am gandit la chimie alimentara. Mie imi place mult chimia si ma descurc bine cu chimia si matematica, sincer eu nu stiu unde sa ma duc, sunt total confuz pentru ca stiu ca m-as descurca in multe domenii, astept sa imi si tu o opinie despre o facultate pentru mine daca stii pe domeniul asta ( chimie, mate, fizica, mecanica etc)

| RaisaGirl explică (pentru alexandrudj93):

Politehnica! are atatea ramuri, incat iti poti alege ce vrei, este cea mai buna facultate. Acolo te poti ducehappy In schimb eu sper sa imi incep meditatiile la desen cat mai repede...