| Paix a întrebat:

Daca voi pica o proba la admitere pentru Academia Fortelor Terestre, pot opta apoi pentru maistri militari sau soldat gradat profesionist, in sensu daca nu e prea tarziu si am dreptu?

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Graficul admiterii la Academie il gasesti aici :
http://www.armyacademy.ro/admitere/2016/metodologie_admitere_2016-2017.pdf la pagina 35!
Pentru angajarea ca soldat profesionist cred ca trebuie sa te interesezi la CMJ in orasul din care esti sau resedinta de judet.
Pentru scoala de maistri militari poti gasi programul admiterii pe net dar tu trebuie sa te hotarasti la care te inscrii, sunt mai multe.

| Paix explică (pentru pufulescu):

Multumesc, de mare ajutor, dar tot sunt nelamurit cu o chestie am ales ofiteri, daca pic ma pot indrepta spre alt domeniu fara de pierde anul 2016-2017 de admitere indiferent de ce aleg?

| pufulescu a răspuns (pentru Paix):

Nu inteleg, spre ce domeniu vrei sa mergi?
Spune exact care sunt variantele in caz ca pici la AFT Sibiu, vrei sa dai la alta academie militara sau unde?

| Paix explică (pentru pufulescu):

Maistri militari, daca pic la Sibiu academia.

| pufulescu a răspuns (pentru Paix):

Nu gasesc link pentru site-ul scolii de maistri din Sibiu si nu stiu de ce! Uite aici pagina cu toate siteurile unitatilor de invatamant :
http://www.roarmy.ro/utile/
Am gasit pentru scoala de maistri de la Pitesti, cea mai apropiata :
http://ncoacademy.ro pe coloana din dreapta ai o casuta cu Admitere.

6 răspunsuri:
| PăunAndreiDarius0070 a răspuns:

Sigur ca da.

| Paix explică (pentru PăunAndreiDarius0070):

Imi poti spune te rog frumos, cam in ce data, luna aproximativ se sustin examenele pentru soldat gradat profesionist si in ce costa mai exact?